1 USD
1.86892 BGN
Петрол
74.32 $/барел
Bitcoin
$95,583.4

Какви са загубите за Украйна и за Русия от началото на войната?

Три години от инвазията: Щети за милиони, запори и резки движения в инфлацията

Към днешна дата САЩ са предоставили 65,9 милиарда долара военна помощ на Украйна, откакто Русия започна своята инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г.

От началото на войната ЕС и държавите-членки са предоставили близо 145 милиарда щатски долара под формата на финансова, военна, хуманитарна и бежанска помощ.

През февруари 2024 г. европейските лидери се споразумяха да отпуснат до 54 милиарда долара до 2027 г. за Механизма за Украйна в подкрепа на възстановяването, реконструкцията и модернизацията на Украйна, както и нейните усилия за извършване на реформи като част от нейния път за присъединяване към ЕС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Три години по-късно броят на жертвите от войната на Русия срещу Украйна наброява десетки хиляди, докато много повече животи бяха изкоренени и цели градове бяха оставени в руини.

Материалните щети от войната, която Москва започна на 24 февруари 2022 г. като „специална военна операция“, се оценяват на стотици милиарди долари.

Според неотдавнашен доклад на Международния комитет за спасяване (IRC), около 14,6 милиона украинци се оценяват като нуждаещи се от хуманитарна помощ от тази година, включително 3,7 милиона вътрешно разселени лица.

Снимка: bTV

Докладът показа, че от февруари 2022 г. са регистрирани над 4000 атаки срещу образователни заведения и над 1300 атаки срещу здравеопазване, докато над 1,5 милиона домове са били унищожени.

ООН също така прогнозира през декември, че общите разходи за реконструкция и възстановяване в Украйна сега са около 486 милиарда долара, спрямо предишната оценка през 2022 г. от 411 милиарда долара.

Докладът на IRC разкрива, че площ с размерите на Румъния сега е осеяна с противопехотни мини и че експлозията на южния язовир Нова Кахкова през юни остави 600 000 хектара обработваема земя без напояване.

Според базирания в Киев Център за икономическа стратегия (CES) нивото на безработица в Украйна, което е било около 10% преди войната, е нараснало до над 30% по време на конфликта, преди да спадне до сегашните си 17%.

Гладът също е бил сериозна загриженост по време на войната, като продоволствената несигурност - нараства до 30,3% - сега е 19,2%.

Износът и вносът бяха на сходни нива от приблизително 7,5 милиарда долара през януари 2022 г. Но балансът се срина след началото на войната, като търговският баланс остана на отрицателни нива. Към декември той беше минус 3,7 милиарда долара.

Годишният процент на инфлация в Украйна, 10% през януари 2022 г., достигна 26,6% през октомври 2022 г. и в момента е 4,7%.

След спад от 10,3% през първото тримесечие на 2023 г., украинската икономика отчете първия си положителен темп на растеж на БВП — 19,5% — през второто тримесечие на 2023 г. Тя остана в плюс с 9,3% през третото тримесечие и 6,5% през последното тримесечие, според оценките на CES.

Снимка: Ройтерс

„Само през 2024 г. украинските власти изчисляват, че страната ще се нуждае от около 15 милиарда долара за незабавна реконструкция и приоритети за възстановяване както на национално, така и на общностно ниво, с особен акцент върху подкрепата и мобилизирането на частния сектор заедно с възстановяването на жилища, инфраструктура и услуги, енергия и транспорт“, каза наскоро Световната банка.

Банката добави, че от началото на войната до края на миналата година "директните щети в Украйна вече са достигнали почти 152 милиарда долара, като жилищният сектор, транспортът, търговията и промишлеността, енергетиката и селското стопанство са най-засегнатите сектори".

Какви са резултатите при Русия

Годишната инфлация в Русия, която беше около 9% преди войната, се движи между 11-17,8% през първата година от конфликта, пише сайтът Anadolu Ajansi.

След този период на двуцифрена инфлация тя падна до 2-3% поради базовия ефект и повишаването на лихвените проценти от страна на Централната банка на страната. Той постепенно се увеличава от 2,3% през април до 7,4% през януари.

Централната банка понижи лихвения си процент от 20% до 7,5% от март до септември 2022 г., но трябваше да увеличи лихвения процент постепенно след юли миналата година до 16% към декември.

Скорошна оценка на Пентагона, според японската обществена телевизия NHK, определи цената на войната за Москва на 211 милиарда долара досега за оборудване, разполагане, поддръжка и поддържане на операции в Украйна.

Освен военните разходи, руската икономика беше засегната от западно ембарго и мерки, като ЕС наложи своя 13-и пакет преди втората годишнина от войната.

Резервите на Руската централна банка, на стойност над 320 милиарда долара, са блокирани от началото на войната от Брюксел, заедно със страните от Г-7 и Австралия.

Освен това 70% от руските банкови активи и около 20 милиарда евро (над 21,6 милиарда долара) активи на повече от 1500 лица и организации са под западни санкции, според доклад на Европейския съвет, публикуван през май.

Износът на Русия през миналата година е намалял с 28,3% до 425,1 милиарда долара, спрямо 588,3 милиарда долара.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации