![Тази модна марка закрива производството си в наша съседка: Защо?](https://img.cms.bweb.bg/media/images/286x161/Feb2025/2113495915.jpg)
Тази модна марка закрива производството си в наша съседка: Защо?
Компанията е приключила 2023 г. със загуба от около 230 млн. евро
Имотите в Москва вече влизат точно в същия ценови клас като тези в Париж и Лондон
Три години след началото на войната в Украйна най-богатите в Русия все по-често влагат парите си у дома, подхранвайки малко вероятното възстановяване на луксозните имоти в Москва.
Изправени пред по-малко възможности за харчене в чужбина, тъй като международните санкции принуждават банките да предприемат строги мерки срещу тях, много руснаци инвестират в сигурното убежище в местната собственост. Други използват недвижимите имоти като защита срещу инфлацията, която нарасна след инвазията в Украйна, принуждавайки централната банка да вдигне лихвите до рекордно високи нива, казва Bloomberg.
Какво се случва с продажбите на луксозни имоти в Русия?
Притокът на пари помага на Москва да преодолее забавянето, което засяга други пазари на недвижими имоти от Лондон до Хонконг. Продажбите на луксозни апартаменти на цена от 1,95 милиона рубли на квадратен метър и нагоре в Москва са нараснали с почти 40% миналата година, според NF Group, известна преди като Knight Frank Russia. Цените се увеличиха с 21%, тласкайки руската столица точно в същия ценови клас като Париж и Лондон.
Множество проекти за апартаменти и вили от висок клас, изникващи из Москва, доказват неравномерната икономика на Русия. Правителствените разходи, свързани с инвазията, предизвикаха растеж, но също и инфлация и по-високи ставки. В същото време разширяващите се санкции задушават възможността руснаците да инвестират в чужбина, принуждавайки ги да преместят парите си в брой и да търсят сигурно убежище в собствените си граници.
Връщането на парите в Русия и новата динамика докара някои имоти от висок клас до смайващи нива, които се срещат по-често в Дубай или Лондон.
Какви имоти търсят богатите руснаци?
Например резиденцията с кули от 1161 квадратни метра в стил Арт Нуво, построен в началото на XX век от архитектa Фьодор Шехтел и разположенa в реновирано имение в историческия център на Москва. Проектът включва 24 апартамнета, а строител е Vesper, един от най-големите предприемачи на луксозни имоти в Москва. Намира се близо до Патриаршеските езера, където семейството на Лев Толстой е карало кънки през зимата, и е сред най-скъпите имоти, продадени миналата година за около 3,8 милиарда рубли.
Много от проектите от висок клас, които се разработват, са разположени в централни райони в близост до най-големите забележителности на града и имат обширни паркове на място.
Като цяло търсенето сред богатите руснаци на чуждестранни недвижими имоти е намаляло с 24% миналата година в сравнение с 2023 г., според Intermark.
Обратно в Москва, високите лихвени проценти и нарастващите разходи за строителство може да охладят темпото на предлагане на имоти от висок клас тази година. Строителите може да бъдат принудени да натрупват земя, вместо да стартират нови проекти, според Соловьов от NF Group.
Сочи, черноморският курорт, който беше домакин на Зимните олимпийски игри през 2014 г., е сред най-популярните места за богатите руснаци, които искат да купят имот. По-нови проекти от висок клас там включват Mantera Seaview Residence – комплекс, простиращ се на шест хектара, който включва хотел, резиденции и множество удобства, като наличие на сауни до снежна стая.
Компанията е приключила 2023 г. със загуба от около 230 млн. евро
„Разпадат се, когато пиеш“, казва Тръмп
Как TikTok видеа с фалшиви обещания заблуждават потребителите