Какви са икономическите предизвикателства пред Путин преди изборите?

Западът не успя да ограничи ефективно приходите на Русия от петрол

Успехът на Русия да избегне западното ограничение на цените на петрола спомага за възстановяването на икономическия растеж, докато президентът Владимир Путин се готви да бъде преизбран, въпреки проблемите, причинени от недостига на работна ръка, инфлацията и високите лихвени проценти, пише Reuters. 

Парламентът на Русия официално определи датата на президентските избори през следващата година за 17 март. Очаква се Путин, който в четвъртък заяви, че икономиката ще нарасне с 3,5 % през тази година, да се кандидатира за нов шестгодишен мандат.

Фокусираната върху износа руска икономика с обем от 2,2 трилиона долара се справи с вълната от санкции по-добре, отколкото Москва и Западът очакваха, когато противниците на нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. се опитаха да накажат и изолират Русия.

От решаващо значение е, че Западът не успя да ограничи ефективно приходите на Русия от петрол. Русия пренасочи износа към дестинации като Китай и Индия и използва непрозрачната собственост на т.нар. флотилии от кораби в сянка, за да заобиколи ограниченията на Запада за цените на петрола. 

През ноември приходите от енергоносители са допринесли за бюджета на Русия с 961,7 млрд. рубли (10,41 млрд. долара), докато през януари те са били едва 425,5 млрд. рубли.

С възстановяването на приходите от петрол основното вътрешно предизвикателство пред Путин ще бъде справянето с острия недостиг на работна ръка, изострен от миналогодишната военна мобилизация и емиграцията на стотици хиляди хора след нахлуването на Русия в Украйна.

Други икономически проблеми, като слабата рубла, високата инфлация и лихвените проценти, рискуват да намалят покупателната способност на домакинствата, което е особено чувствителна тема, когато страната отива на избори.

При рекордно ниска безработица от 2,9% и при положение, че Москва хвърля фискални ресурси за отбранителния сектор чрез увеличаване на военното производство, други сектори като ИТ изпитват недостиг на персонал, което затруднява производителността. 

Русия се нуждае от повече квалифицирани работници, мениджъри и висококачествени инженери, за да достигне желаното ниво на технологичен суверенитет в производствените отрасли, заяви през ноември икономическият съветник на Путин Максим Орешкин.

"За да дойдат хората тук с по-голямо желание, се нуждаем от привлекателни заплати", каза Орешкин.

Краткосрочните сътресения от санкциите са преодолени, каза Орешкин, но натискът от страна на Запада само ще се увеличава и цялата икономика трябва да работи за преминаване към руски технологични платформи.

Капацитетът на работната сила е достигнал исторически високи нива, каза Дмитрий Куликов, директор в рейтинговата агенция ACRA.

"Това означава, че икономическият растеж ще бъде ограничен от страна на предлагането, в резултат на което годишните темпове на растеж на БВП ще спаднат от около 3% през 2023 г. до по-близо до потенциалните 1-2%", каза Куликов.

Значителният скок на заплатите в производството и армията, както и фискалната подкрепа за семействата, засегнати от войната и мобилизацията, водят до увеличаване на заплатите.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст