Икономиката в Германия забуксува, очаква се рецесия

Германия е единствената икономика от Г-7, която се очаква да се свие през 2024 г.

 

Икономическите проблеми на Германия продължават, като страната сега е изправена пред призрака да приключи 2024 г. в рецесия.

В сряда германският министър на икономиката Роберт Хабек обяви, че се очаква икономиката да се свие с 0,2% тази година, което е спад от по-ранните прогнози за растеж от 0,3% и отбелязване на втора поредна година на свиване, съобщава Euronews.

Тази мрачна перспектива прави Германия единствената икономика от Г-7, която се очаква да се свие през 2024 г., което е продължение на нейния спад от 0,3% през 2023 г.

Спадът отразява продължителните структурни предизвикателства на страната, включително зависимостта от нейния производствен сектор и неблагоприятните ефекти от глобалната конкуренция, особено от Китай.

Надежда за възстановяване през 2025 г.

Въпреки мрачните краткосрочни перспективи, германското правителство прогнозира, че икономиката ще се върне към растеж през 2025 г., като се очаква брутният вътрешен продукт да нарасне с 1,1%, леко над по-ранната прогноза от 1,0%. До 2026 г. растежът може да достигне 1,6%, движен основно от подем на частното потребление и стабилизираща се инфлация.

Тези прогнози обаче зависят от успешното провеждане на структурните реформи и стабилизирането на глобалните икономически условия.

Според Хабек прилагането на цялостен пакет за растеж от 49 мерки е от ключово значение. Тези мерки имат за цел да съживят икономиката чрез насърчаване на инвестициите, повишаване на производителността и справяне с дългогодишни структурни проблеми.

Хабек подчерта, че ако този план бъде успешно приложен, "икономиката ще бъде по-силна и повече хора ще се върнат на работа", но успехът му зависи от подкрепата на двете камари на парламента, включително контролирания от опозицията Бундесрат.

По отношение на инфлацията правителството преразгледа прогнозите си.

Очаква се инфлацията да спадне до 2,2% през 2024 г. от 5,9% през миналата година, като се очакват допълнителни намаления през следващите години, стабилизирайки се на 1,9% до 2026 г.

Тези намаляващи темпове на инфлация, заедно с увеличенията на заплатите и данъчните облекчения, се смятат за основни за съживяването на частното потребление, което може да доведе до скромен икономически растеж през 2025 г.

Икономическите борби на Германия се усложняват от по-мрачните прогнози на института ifo, който подчертава, че икономиката на нацията е „заседнала в криза“. Според института както цикличните, така и структурните фактори оказват голямо влияние върху перспективите за растеж на Германия.

„Германската икономика е заседнала и тъне в депресия, докато други страни усещат подема“, каза проф. д-р Тимо Волмерсхойзер, заместник-директор на института ifo.

Той отдава неразположението на комбинация от фактори, включително декарбонизация, дигитализация, демографски промени и геополитически катаклизми като шока в цената на енергията и променящата се роля на Китай в глобалната икономика.

Д-р Сайръс де ла Рубиа, главен икономист в Hamburg Commercial Bank, изтъкна така наречения „китайски шок“ като ключов фактор, като отбеляза, че сектори като автомобилостроенето и машиностроенето изпитват затруднения да се адаптират към засилената конкуренция от чужбина.

Deutsche Bahn, германският национален железопътен оператор, наскоро се съгласи да продаде своя логистичен филиал Schenker на датския конкурент DSV за приблизително 14 милиарда евро. Този приток на пари се очаква да осигури така необходимото финансово облекчение на Deutsche Bahn, която се бори с оперативна неефективност и чести закъснения.

В същото време Commerzbank, вторият по големина частен кредитор в Германия, е основна цел за чуждестранно придобиване. UniCredit, италианският банков гигант, дискретно увеличи дела си в Commerzbank до 21%, което засили спекулациите, че на хоризонта може да има поглъщане.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст