1 USD
1.83853 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,342.7

Икономика на войната: Неочакваните печеливши от конфликта в Украйна (ВИДЕО)

Икономика на войната: Неочакваните печеливши от конфликта в Украйна (ВИДЕО)

Войната доведе до невиждана енергийна криза в Европа и рекордна инфлация. От всяка криза обаче има и печеливши - вижте кои са те.

Вероятно всеки от нас си спомня точно къде е бил на 24 февруари 2022г. Причината - светът осъмна с новината за военна инвазия на Русия в Украйна. Нещо, което едва ли някой си е представял само ден по-рано.

Снимка: iStock

Трудно можем да изчислим какви са загубите от една година война в Украйна. Десетки хиляди украински цивилни и войници бяха убити, милиони бяха разселени, големи части от страната са под руска окупация и инфраструктурата на страната е разбита. Войната допринесе за глобална продоволствена и енергийна криза, която потопи много от най-уязвимите хора в света в отчаяние. 

Стотици хиляди руснаци бяха изпратени на фронта, а заплахите на Кремъл възродиха позабравените страхове от ядрен конфликт. Светът стана по-несигурно място отколкото преди година.

Но като при всяко глобално събитие, дори и толкова разрушително като войната, има и неочаквани печеливши. Войната в Украйна не е изключение. Едни от тях са  не, не бихме могли да кажем, че някои от спечелилите от конфликта са го приветствали, а по-скоро, че са се възползвали от създадената ситуация и са пожънали неочаквани печалби в резултат на руската инвазия и събитията, които последваха.

Горива и енергетика: Когато войната е добра за бизнеса

За нефтената и газова промишленост извън Русия, това беше знаменателна година. Причината, когато вторият по големина в света производител на петрол участва във война, европейските страни се стремят да се откажат от доставките му  – цените на горивата се задържат високи.

Американската петролна индустрия отчете рекордна печалба през 2022г. ExxonMobil, един от петролните гиганти в САЩ завърши 2022 г. с печалба от 56 млрд. долара, подобрявайки рекордното постижение от 45,2 млрд. долара през предходната година; Chevron отчете печалба от 35,5 млрд. долара, въпреки че правителствата продължиха да подчертават необходимостта от преход от изкопаеми горива. 

В края на миналата година, президентът на САЩ Джо Байдън дори разкритикъва петролните компании в "печалбарство от войната" и повдигна възможността за налагане на данък върху свръхпечалбите, ако компаниите не увеличат местното производство. Все пак очакванията са през 2023г. печалбите им да се свият, заради падащите като цяло цени на енергията. 

А що се отнася до енергийния бизнес, няколко държави също се възползваха.

Снимка: btvnovinite.bg

"Относителните победители, поне по отношение на тяхното позициониране, са някои от страните в Близкия изток", казва Рейчъл Зиемба, старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, пред Grid. Контролираната от държавата петролна компания на Саудитска Арабия имаше особено добра година, включително 42,4 млрд. долара печалба само през третото тримесечие на 2022 г.

А спирането на износа на руски природен газ за Европа позволи на газовия гигант Катар да увеличи доминацията си на световния пазар на природен газ. Катар подписа 15-годишно споразумение за доставка на газ с Германия през ноември.

Не само производителите от Близкия изток обаче се възползваха от момента. Норвегия - водещият производител на петрол в Европа - отчете 114 млрд. долара продажби на нефт и газ миналата година.

Страните, които все още са готови да купуват руски петрол, или защото не виждат проблем с купуването от Русия, или нямат нищо против да се възползват от отчаянието на Москва, също се възползваха. Тъй като руският петрол се продава за 20-30 долара за барел под пазарния курс, Индия, купува 33 пъти повече руски петрол, отколкото преди година. Като се има предвид, че Индия купува 1,4 милиона барела руски петрол на ден миналия месец, това това озанчава, че всеки ден спесяват десетки милиони долари.

Снимка: EPA

Разбира се, енергията не е единствената стока, засегната от войната - и търговците на петрол и газ не са единствените бенефициенти на военновременната търговия. Financial Times наскоро съобщи, че мароканската OCP Group, водещият световен производител на фосфатни торове, е отбелязала рекордни приходи миналата година, тъй като спадът в износа на руски газ опустоши производителите на азотни торове, които използват газ като суровина.

OCP е направила 3,65 млрд. долара през първите девет месеца на 2022 г. спрямо 1,99 млрд. долара през същия период на предходната година.

(Не)очаквани печалби за отбранителната индустрия

Снимка: bTV

Като се има предвид, че в Украйна се изпращат оръжия за милиарди долари, а страните по света увеличават бюджетите си за отбрана в очакване на нова ера на глобален конфликт, очакванията са за сериозни приходи в оръжейната индустрия.

Оказва се, обаче, че според официалните им отчети за 2022г., големите американски изпълнители в областта на отбраната не са имали толкова добра година. Lockheed Martin, която произвежда ключови оръжейни системи във войната в Украйна – всъщност отбеляза свиване на продажбите миналата година. Raytheon, производител на системите за противовъздушна отбрана NASAMS и Patriot – два други ценени артикула за украинците – не очаква продажбите да се увеличат до следващата година.

Как е възможно?

Проблемът, казват анализатори от индустрията е, че работят по дългосрочни договори. Нискотехнологичната, тежка артилерийска война, която се води в Украйна, не е основна област на фокус за западните отбранителни фирми през последните години, а за да се увеличи производството ще отнеме време и пари, смятат експерти. Ако конфликтът обаче се проточи, каквито са очакванията на много експерти, то най-вероятно и американските компании ще се възползват от ситуацията.

Снимка: EPA

Нещата са малко по-различни в Европа, където компании като германската Rheinmetall, производител на бойния танк Leopard, и норвежко-финландският производител на боеприпаси NAMMO се възползваха от повишаването на поръчките след години на свиващи се бюджети и разходи за отбрана на континента.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии