
Преминаване през проверка с двулитрова бутилка? На тези летища ще бъде възможно
Ето къде пътниците вече не са длъжни да изваждат по-големи контейнери с течности от багажа си.
Ето 4 начина да намалите стреса около парите
Лятото наближава, а много млади американци — особено от поколението Z — се подготвят за повече социални събития и пътувания. Но тези преживявания идват със своите разходи, а немалка част от младите не се чувстват стабилно финансово.
Според скорошно проучване на Cash App, 65% от поколението Z възнамеряват да увеличат разходите си за изживявания през това лято. Но същият процент признават, че само планирането на подобни дейности предизвиква у тях тревожност.
„Опитът да премахнете напълно финансовия стрес или тревожност не е реалистичен“, казва Линдзи Брайън-Подвин — финансов експерт и основател на Mind Money Balance.
Всъщност, определена доза стрес може да бъде полезна, обяснява тя. Според нея в краткосрочен план той може да ни помогне да осъзнаем какво е най-важно за нас и да изградим дългосрочен финансов план, който отразява личните ни ценности. Подвин посочи, че финансовият стрес може да бъде и мотивиращ — да ни подтикне да се придържаме към целите си.
Но когато трябва да вземете по-голямо решение — като това дали да заминете на пътуване с приятели или да си купите нова кола — важно е да сте в правилното емоционално състояние. И това не означава да елиминирате напълно стреса.
„По-здравословен и постижим подход е да намалите интензитета му до ниво, при което се чувствате способни да взимате разумни финансови решения“, казва тя.
Когато се изправяте пред важно финансово решение, дайте си време да го обмислите и се уверете, че емоциите ви не диктуват избора. Според Подвин, полезно е да си представите нивото на стрес по скала от 1 до 10, като 10 е най-високото.
„Ако ви предстои голяма непланирана покупка — например, да кажете „да“ на спонтанно уикенд пътуване с приятели — и стресът ви е на ниво 8, спрете, преди да отговорите“, казва тя.
Вместо това, направете нещо, което ви успокоява — разходете се, водете си дневник или нещо друго, което ви помага да се балансирате. Когато стресът ви спадне до ниво около 4 или 5, ще вземете по-добро решение.
„Не става дума да чакате стресът ви да е напълно изчезнал или да избягвате всички разходи. Става дума за това да се чувствате емоционално достатъчно добре, за да вземете разумно финансово решение“, казва тя.
Финансовият стрес може да ви помогне да разберете какви са приоритетите ви. Ако, например, ви тревожи липсата на буфер за спешни случаи, това вероятно означава, че цените спокойствието, което един авариен фонд може да ви осигури.
Но е възможно и да се тревожите по погрешни причини — особено ако финансово се справяте добре. Ако, например, се стремите към съвършенство или се опитвате да отговорите на някакъв външен „стандарт за успех“, е добре да се запитате защо.
„Ако се чувствате напрегнати, защото мислите, че трябва да инвестирате повече, попитайте себе си: „Според кого?“. Това допълнително осъзнаване може да ви върне към себе си, вместо да следвате чужди финансови правила“, казва Подвин.
Всеки човек има различни нужди, когато става дума за справяне с финансовия стрес. Ето четири стратегии, които Подвин препоръчва като начало:
Ако не знаете какви са вашите финансови приоритети, всяко решение за харчене може да предизвика тревожност и умора от избора. Да сте наясно какво е важно за вас, ще ви помогне да вземате по-уверени решения.
Ако например изграждането на авариен фонд е ваш приоритет, може да се наложи да пропуснете концерт или няколко вечери навън това лято.
„Може да се наложи да откажете на приятелите си, но това ще ви спести неудобството да не постигнете финансовите си цели в дългосрочен план“, казва тя.
Автоматичните трансфери към спестовна или инвестиционна сметка улесняват постигането на целите ви.
„Ако не се налага да мислите за това ръчно, ще избегнете и изкушението да изхарчите парите за нещо друго“, обяснява тя. Добра идея е и използването на високодоходна спестовна сметка, за да се възползвате от лихвите.
Младите поколения са все по-отворени към разговорите за пари, а това може да помогне да останете на правилния път.
„Да кажете на близките си върху какво се фокусирате финансово, може да ви донесе отговорност, да избегне неловки ситуации и да намали социалния натиск“, казва тя.
Хубаво е да сте наясно с реалното си финансово състояние, но ако проверявате баланса си по няколко пъти на ден и това ви натоварва емоционално, време е да си наложите граници.
„Намерете баланс между избягване и обсесия, като например проверявате напредъка си към спестовната цел веднъж седмично, а не всеки ден. Така ще сте информирани, без да подхранвате непрекъснато стреса“, съветва тя.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ето къде пътниците вече не са длъжни да изваждат по-големи контейнери с течности от багажа си.
Велинград има потенциал да развива медицински туризъм, според Мирослав Боршош
Кой е най-големият замърсител от 19-ти век насам?