
Преминаване през проверка с двулитрова бутилка? На тези летища ще бъде възможно
Ето къде пътниците вече не са длъжни да изваждат по-големи контейнери с течности от багажа си.
Комисията за противодействие на корупцията влезе в Енергийното министрество и ''Булгаргаз''
Общественият доставчик на природен газ „Булгаргаз“ е изправен пред сериозна финансова криза, след като отчете рекордна загуба от 315 млн. лв. за 2024 г. За сравнение, през 2023 г. загубата на дружеството е била 52 млн. лв. Сегашният мащаб на негативния резултат поставя компанията под реална заплаха от фалит.
Комисията за противодействие на корупцията в момента извършва акция в сградата на Министерството на енергетиката. По информация на bTV досъдебното производство е образувано от Софийска градска прокуратура по случая с „Боташ“.
Към този час претърсвания и обиски има и в офисите на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“. Претърсвания има и на още адреси в столицата.
Най-значимият фактор за финансовия срив е споразумението с турския газов оператор „Боташ“, подписано в края на 2022 г. по време на служебния кабинет на Гълъб Донев. Договорът е със срок до 2035 г. и задължава „Булгаргаз“ да плаща за капацитет, независимо дали той се използва или не.
По данни на Капитал, само за 2024 г. разходите по този неизползван капацитет възлизат на 267 млн. лв., което означава, че компанията губи близо 1 милион лева на ден. В случай на предсрочно прекратяване на договора, „Булгаргаз“ ще трябва да изплати всички дължими такси до края на срока – над 3 милиарда лева.
Освен споразумението с „Боташ“, има и други значителни причини за лошия финансов резултат като 16 млн. лв. загуби от неизползван капацитет по маршрута от терминала в Александруполис до България, поради забавено въвеждане в експлоатация. Както и 36 млн. лв. загуба от обезценка на природен газ, съхраняван в подземното хранилище в Чирен – нагнетен още през лятото на 2022 г.
През 2024 г. приходите на компанията възлизат на 1.49 млрд. лв., което представлява спад от над 40% спрямо предходната година. Причините са двойни по-ниски цени на природния газ и намалено потребление.
Обемът на продадения газ също се понижава сериозно – 17.8 млн. MWh, което е с 28% по-малко в сравнение с 2023 г. Най-осезаем е спадът при борсовите продажби (82%), химическата индустрия (76%), строителството ( 25%) и производството на стъкло и порцелан (23%).
Според последния финансов отчет, общите пасиви на „Булгаргаз“ достигат почти 1.9 млрд. лв., което допълнително подчертава сериозността на финансовото положение.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ето къде пътниците вече не са длъжни да изваждат по-големи контейнери с течности от багажа си.
Велинград има потенциал да развива медицински туризъм, според Мирослав Боршош
Кой е най-големият замърсител от 19-ти век насам?