1 USD
1.86145 BGN
Петрол
73.81 $/барел
Bitcoin
$100,754.0

ЕС планира да отпусне на Украйна заем от 35 млрд. евро, обезпечен с руски активи

Свят

Украйна отчаяно се нуждае от средства, тъй като се опитва да подпомогне икономиката си и да поддържа функционирането на електрическата си мрежа

 

ЕС планира да отпусне на Украйна заем от 35 млрд. евро, обезпечен с приходите от замразените в блока руски активи, заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. 

„Сега сме уверени, че можем да предоставим този заем на Украйна много бързо, заем, който е подкрепен от извънредните приходи от обездвижените руски активи“, заяви Фон дер Лайен, говорейки заедно с президента на Украйна Володимир Зеленски в Киев, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Снимка: Reuters

„Това ще ви осигури значително и много необходимо фискално пространство. Вие ще решите как най-добре да използвате тези средства“, каза тя на Зеленски.

Украйна отчаяно се нуждае от средства, тъй като се опитва да подпомогне икономиката си и да поддържа функционирането на електрическата си мрежа тази зима след жестоките бомбардировки от страна на силите на Москва. 

Предложението на ЕС, което трябва да бъде подписано от държавите - членки, е част от по-голям план, договорен от силите на Г-7 през юни, за използване на приходите от замразени руски активи за отпускане на заем на Киев в размер на 50 млрд. долара.

Откакто Кремъл започна инвазията си в Украйна през 2022 г., ЕС е замразил около 235 млрд. долара от средствата на руските централни банки - по-голямата част от обездвижените руски активи по света.

Около 90 % от средствата в ЕС се държат от международната депозитна организация Euroclear, базирана в Белгия.

Планът на Г-7 има за цел да използва активите, за да получи повече средства за Украйна, и ще замени действащата в момента схема на ЕС, която през юли преведе на Киев 1,7 млрд. долара.

Имаше забавяне в прилагането на заема от Г-7, защото Съединените щати искаха гаранции от ЕС, че руските активи ще останат замразени. 

Понастоящем държавите - членки на ЕС, трябва да се договарят на всеки шест месеца за удължаване на срока на замразяване на активите. Длъжностни лица заявиха, че сега Брюксел иска да удължи срока на 36 месеца. 

ЕС обаче реши да продължи със своята част от заема от Г-7, след като реши, че активите предлагат достатъчни гаранции дори без да е сигурно, че замразяването ще бъде удължено.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст