
Чема Сискар, визуален артист на LUNAR: Чест е да участвам в творбата, посветена на 25-годишнината на bTV
Юбилейното видео мапинг шоу „Отвъд“ предлага впечатляващо аудиовизуално пътешествие отвъд границите на реалността
Как ЕС пази потребителите чрез системата Safety Gate?
Safety Gate е европейска система за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти. С нейна помощ всички страни-членки на ЕС сигнализират за стоки, които представляват заплаха за здравето и безопасността на потребителите. България най-често подава сигнали за детски и бебешки стоки и играчки. Резултатът? Хиляди опасни продукти биват изтегляни от пазара, преди да нанесат щети, разказват от "Активни потребители".
През 2024 г. козметичните продукти заемат първото място сред най-често докладваните опасни стоки - 36% от всички сигнали. След тях се нареждат:
Общо 4137 сигнала са подадени в Safety Gate през миналата година, което е рекордно число от създаването на системата през 2003 г. Този ръст показва повишено доверие и по-ефективна работа на националните органи. В България отговорната институция е Комисията за защита на потребителите.
Почти половината от подадените сигнали са свързани с опасни химикали в продуктите. Често срещани са кадмий, никел и олово в бижута, както и алергени в масла за тяло. Най-плашещият пример е BMHCA, забранен аромат, открит в 97% от нотифицираните козметични продукти, който може да навреди на репродуктивната система и кожата.
В отговор на сигналите, европейските органи са предприели над 4200 мерки за спиране на продажбата и изтегляне на опасни продукти от пазара. Сигналите обхващат не само рискове за здравето (задушаване, увреждане на слуха/зрението), но и за околната среда и имуществото.
Европейската комисия вече подготвя първата координирана проверка на продукти, продавани онлайн, с цел да се следи спазването на новия Регламент относно общата безопасност на продуктите. Тази инициатива е особено важна, тъй като все повече рискови продукти достигат потребителите чрез електронната търговия.
Регламентът, влязъл в сила през декември 2024 г., налага задължителна безопасност за всички продукти, продавани в ЕС – независимо дали онлайн или офлайн. Той също така гарантира по-ефективно изтегляне на опасни стоки и осигурява на потребителите правна защита и нови инструменти за сигнализиране – като портала за безопасност.
На 10 април 2025 г. Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха споразумение относно нови правила за безопасността на детските играчки. Те включват забрана на вредни химикали като PFAS и бисфеноли, както и въвеждането на цифров продуктов паспорт. Целта е ясна – по-безопасни играчки и повече контрол над онлайн продажбите.
Приложението eSurveillance, активно от 2022 г., помага на властите да откриват опасни продукти онлайн. То ежедневно сканира над 1,6 милиона уебсайта и е идентифицирало над 5300 онлайн магазина с потенциално опасни продукти. Само за миналата година са обработени близо 4000 сигнала от Safety Gate.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Юбилейното видео мапинг шоу „Отвъд“ предлага впечатляващо аудиовизуално пътешествие отвъд границите на реалността
Първото споразумение с Великобритания вече е факт
Кои са най-посещаваните дестинации?