
Кристалина Георгиева: Колкото по-дълго остане несигурността, толкова по-скъпо ще ни струва
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Под тази категория попадат както детското обзавеждане, така и прибори за хранене и козметика
През 2024 г. най-опасните нехранителни продукти в България са били свързани с отглеждането и грижата за деца, сочи доклад на Европейската комисия за системата за бързо предупреждение Safety Gate. Тези продукти съставляват 36% от всички опасни стоки от този тип в страната.
Под тази категория попадат както детското обзавеждане – включително стаи, кътове и площадки за игра – така и продукти за грижа за детето, сред които прибори за хранене и козметика. След тях се нареждат облеклата, текстилните изделия и водните артикули (26%), както и мебелите (15%), предаде БНР.
Най-честите рискове, за които е подадена информация в системата Safety Gate от България, са:
наранявания – 64%,
удушаване – 31%,
задушаване – 15%
На ниво Европейския съюз най-рискови остават козметичните продукти, които формират 37% от всички опасни нехранителни стоки през 2024 г. След тях се нареждат играчките (15%), електроуредите (10%), моторните превозни средства (9%) и химическите продукти (6%).
Основна причина за опасностите при почти половината от всички засечени продукти са вредни химични съставки. Сред тях са кадмий, никел и олово в бижутата, алергенни аромати в масла за тяло и синтетични омекотители в пластмаса, използвани например в текстилната индустрия.
Особено тревожен е фактът, че 97% от докладваните козметични продукти са съдържали забранен синтетичен аромат, който може да предизвика сърбеж и да увреди репродуктивната система.
През 2024 г. в системата Safety Gate са подадени общо 4137 предупреждения за опасни продукти – рекорден брой от създаването на платформата насам. В сравнение с 2022 г., сигналите са почти удвоени, подчертават от Европейската комисия.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Протекционизмът подкопава производителността в дългосрочен план, казва тя
Решението идва на фона на икономически сътресения
Кои са те и как да ги избягвате