Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
В новия си мандат Ердоган ще трябва да се бори с няколко икономически предизвикателства
Турция е в критичен момент с много спекулации около бъдещето на нейната икономика след балотажа и поредната победа за Реджеп Ердоган на президентските избори тази неделя. Въпросът е голям: Ще остане ли Турция непоколебима в ангажимента си към настоящите икономически политики, съсредоточени около по-ниските лихвени проценти?
Отговорът изглежда е категорично „да“, според новоизбраният стар президент Реджеп Тайип Ердоган, който управлява Турция от 20 години.
В новия си мандат Ердоган ще трябва да се бори с няколко икономически предизвикателства, закоито неговия противник в битката Кемал Къличидароглу предлагаше решения.
Обезеценената лира
Паричната политика на Ердоган успя да докара Турция до високата инфлация, която подкопа покупателната способност на нейните граждани, и рязкото обезцени турската лира. В отговор правителството прие стратегия, основана на намаляване на разходите по заеми, за да се бори с нарастващите цени и да стимулира икономическия растеж.
Валутата се обезцени с около 44% спрямо долара през 2021 г. и се понижи с 30% през 2022 г. Тя се e понижила с 6,4% тази година, казва турското издание Daily Sabah.
Ще се вдигне ли икономиката след земетресението?
Турция също се опитва да излезе от последиците от разрушителните земетресения, които разкъсаха югоизточния регион на страната в началото на февруари. Ердоган обеща да похарчи всичко необходимо за възстановяване на засегнатите от земетресението райони. На всяка церемония по първата копка той заявява, че само неговото правителство може да възстанови живота след бедствието. Но дали това изобщо е постижимо?
Банки, инвестиции и заеми
Обосновката зад икономическата програма на правителството е да се стимулира вътрешното търсене, да се стимулират инвестициите и следователно да се стимулира икономическият растеж. В допълнение, той настоява, че програмата, представена през 2021 г., може да помогне за обръщането на хроничните дефицити по текущата сметка на страната към излишък.
Поддръжниците на този подход твърдят, че по-ниските лихвени проценти могат да стимулират икономическата активност чрез насърчаване на взимане на заеми за инвестиции и потребление, което води до по-висок растеж и нови работни места.
Те твърдят, че конвенционалните инструменти на паричната политика, като повишаване на лихвените проценти, не са успели да се справят с уникалните икономически предизвикателства на Турция.
В съответствие с този подход турската централна банка агресивно намали лихвените проценти, за да облекчи разходите по заеми за бизнеса и физическите лица и да насърчи разходите. Основният лихвен процент, известен като едноседмичен лихвен процент, беше намален от 19% в средата на 2021 г. на 9% до началото на 2023 г.
Паричният орган за последен път намали основния лихвен процент с още 50 базисни пункта, за да осигури стимул, след като катастрофалните трусове от 6 февруари убиха повече от 50 000 души и причиниха големи разрушения в 11 провинции. Той счете, че „премереното“ съкращаване е „адекватно“ за подпомагане на възстановяването.
По-вискои заплати, пенсии и безплатен газ
В допълнение към тези усилия президентът увеличи заплатите в публичния сектор, повиши пенсиите, позволи ранно пенсиониране на милиони, въведе субсидии за електричество и газ и заличи някои дългове на домакинствата след като откри и преведе в системите си газ от Черно море.
"Инфлация ли бе да го опишеш"
Правителството казва, че низходящата тенденция на годишната инфлация, която се забави през последните шест месеца, ще продължи, след като достигна 24-годишен връх миналия октомври. Индексът на потребителските цени (CPI) се понижи до 43,68% на годишна база през април, почти наполовина от 85,51% през октомври.
Ердоган многократно е заявявал, че лихвените проценти ще намалеят, докато той е на власт и гарантира, че инфлацията ще бъде контролирана.
„Моля, следвайте ме след изборите и ще видите, че инфлацията ще намалява заедно с лихвените проценти“, каза Ердоган в интервю за CNN International преди седмица.
На въпрос дали това означава, че няма да има промяна в икономическата политика, той отговори: "Да. Абсолютно".
Критиците изразяват загриженост относно потенциалните последици от настоящата политика. Те подчертават риска от ускоряване на инфлационния натиск, докато икономиката се загрява, потенциално подкопавайки печалбите от по-ниските лихвени проценти.
Те предполагат текущата политика на ниски лихвени проценти въпреки нарастващите цени, които задвижиха инфлацията и предизвикаха обезценяване на лирата спрямо щатския долар.
Правителството въведе множество регулации и инструменти за обезсърчаване на притежаването на твърда валута.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови