Експериментите, които можеха да унищожат Земята (ВИДЕО)

Те са наистина страховити

Чудили ли сте се някога колко риск има при някои научни експерименти? Това става особено опасно, когато касае целия свят.

Ето някои от експериментите, които са могли да унищожат света, но не са го направили. 

Колският свръхдълбок сондаж

През 1970 г. Съветският съюз решава да пробие възможно най-дълбока дупка в земната кора в Арктическия кръг, в горната мантия. Бяха пробити множество дупки, разклоняващи се в централен отвор, и през 1989 г. те достигнаха 40 230 фута (12 262 метра), най-дълбоката изкуствена точка на земята. Те не продължиха повече поради екстремната жега: 180 градуса по Целзий. „Тунелът“ се намира в Северното полукълбо, в най-северозападната точка на Русия – на Колския полуостров. Целта на изследователите при стартирането на проекта е да достигнат възможно най-голяма дълбочина – евентуално 15 000 метра, за да се „доберат“ до горния слой на мантията на Земята.

Когато започнаха, имаше страх, че тази дупка ще освободи демони от центъра на земята или ще създаде сеизмична катастрофа, но цялата тази паника беше неоснователна. Вместо това дупката разкри колко малко знаем за геологията на нашата планета.

Тестът на Тринити

През юли 1945 г. американците взривиха първото ядрено устройство в Лос Аламос, Ню Мексико, като част от проекта Манхатън. Според history.com бомбата е избухнала с мощност, еквивалентна на около 21 000 килотона тротил. На теория тя би могла да доведе до неконтролируемо възпламеняване на атмосферата на Земята. Проучванията показали, че това няма да се случи и учените дали начало на опитите. П

Големият адронен колайдер

Големият адронен колайдер (LHC) е ускорител на частици, разположен близо до Женева, Швейцария, построен от Европейската организация за ядрени изследвания (CERN). Когато беше построен за първи път, някои хора се притесняваха, че може да създаде черна дупка, която да стане по-голяма от земята и да я погълне. Това доведе до тревожни дискусии и заглавия, но нямаше реална причина за страх. Вместо това учените получиха огромна база от нова информация за елементарните частици и съществуването на Вселената, най-ценната от която – откриването на т.нар. божествена частица или Хигс Бозон.

Starfish Prime

През 1962 г., по време на Студената война, Съединените щати взривиха ядрена бомба над Тихия океан като част от серия от тестове на голяма надморска височина. Той експлодира със сила от 1,45 мегатона, „приблизително сто пъти по-голяма от тази на бомбата в Хирошима“, според Подготвителната комисия за всеобхватна договорна организация за забрана на ядрени опити.

Никой не знаеше какви ефекти може да има бомбата върху земната магнитосфера - слоят от заредени частици, който ни предпазва от слънчевите ветрове. Детонацията имаше големи въздействия, като например създаването на радиационен пояс около нашата планета, който продължи пет години и повреди много сателити в ниска околоземна орбита.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст