В каква валута ще са промоциите в магазина, когато приемем еврото и как ще се връща ресто?
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
От преливането на кръв до първия парашут, тези учени са имали трагична смърт
През 1926 година в Москва е създаден Институт по преливане на кръв, който се оглавява от учения, лекар, философ, писател, икономист и болшевик Александър Богданов. Богданов изобретява обменна трансфузия (на човек едновременно му вливат чужда кръв и вземат част от неговата собствена) и активно я пропагандира като радикално средство за подмладяване на организма.
От 1924 до 1928 година Богданов си прави 11 преливания. Дванадесетото се оказва смъртоносно за учения. През март 1928 г. Богданов обменя кръв със студента Колдомасов. И при двамата след операцията се развиват усложнения. В резултат студентът оцелява, а Богданов умира.
За смъртта му са изказвани различни хипотези – от заразяване с туберкулоза до убийство и самоубийство. Съвременните лекари смятат, че ученият е загинал поради несъвместимост между неговата и кръвта на Колдомасов по резус фактор.
Франц Рейхелт, 1879 – 1912
Франц бил абсолютно убеден, че може да създаде парашутен костюм, който да спасява пилотите. Той правил непрестанни експерименти в тази област и дори му излязъл прякор „летящият шивач“. Когато всичко било готово настъпило времето костюмът да бъде изпитан.
За място на опита била избрана Айфеловата кула – и височината била достатъчна, имало място и за зрители. Първоначално идеята била парашута да се изпробва с манекен, но в послядният момент храбрият шивач решил, че ще е най-добре да скочи сам. Той, както и цялото му семейство били убедени в ефективността на костюма и нито за миг не допускали, че може да се случи нещо.
На 4 февруари 1912 година Франц Рейхелт полетял от върха на кулата и паднал лошо пред погледа на роднините си и насъбралите се зяпачи. Парашутът му не се отворил, а той починал в болницата.
Макс Валие, 1895 – 1930
Инженерът Макс Валие бил един от водещите германски учени в областта на ракетостроенето и съосновател на „Обществото за космически полети“. Той разработвал ракетен двигател с течно гориво и решил да експериментира, като закрепи двигателя за обикновена шейна.
Опитът бил направен на 17 април 1930 година. Двигателят се самовзривил, а Макс Валие загинал на място.
Ото Лилентал, 1848 – 1896
Ото Лилентал правел доста дръзки експерименти в областта на самолетостроенето, заради които му излезли прозвищата „кралят на планерите“ и „бащата на летенето“. Този човек бил вдъхновител дори за братята Райт.
В злощастният за него 9 август 1896 година, крилото на планерът му го подвежда и той пикира неконтролируемо. Пада на земята от височина 20 метра. Ото Лилентал чупи гръбнака си и умира един ден по-късно, а последното изречено от него е: „Жертвите са неизбежни“.
Жан-Франсоа и колегата му маркиз Франсоа Д’Арлан стават първите летящи хора. На 21 ноември 1783 г. те извършват първият успешен пилотиран полет с балон. Дьо Розие става и първият човек, загинал в авиокатастрофа. Опитът му да пресече Ламанша с балон завършва с трагично.
Хорас Лоусън Хънли, 1823 – 1863
Хорас, който бил войник и морски инженер изобретил подводница, която се задвижвала с ръце.
Първото плаване завършило трагично – вълна преобърнала необичайната подводница, а точно в този момент люкът и бил отворен и тя се наводнила. Целият екипаж загинал.
Хорас направил втора подводница и втори опит, но и те били неуспешни. Изобретателят намерил смъртта си заедно с останалите 8 души от екипажа.
Аурел Влайку, 1882 – 1913
Румънецът завършва успешно изпитанията с първият си аероплан през 1910 година. Веднага след това той се захваща с втория си проект „Влайку 2“, който му донася много награди от авиационни състезания.
Изобретателят намира смъртта си през 1913 година. Той решил да участва в надпревара за прелитане на Карпатите. Последното му изобретение не било завършено, за това той решил да се качи на старият си аероплан, който се разбил в планината и Влайку загинал.
Кога левът ще престане да бъде средство за плащане?
Под собствеността на Мъск X е активно рекламиран като алтернатива на традиционните медии
Евентуална американска собственост върху "Северен поток 2" ще осигури лост в мирните преговори с Русия, според него