1 USD
1.90404 BGN
Петрол
81.69 $/барел
Bitcoin
$101,137.0

Джо Байдън предупреди, че „в Америка се формира олигархия“

Свят

Президентът алармира за нарастващата власт на свръхбогатите, преди да предаде президентството на Тръмп

В последното си обръщение към нацията Джо Байдън предупреди за нарастващата власт на свръхбогатите американци и каза, че зараждащата се олигархия застрашава основите на американската демокрация, съобщава The Guardian. 

Речта в Овалния кабинет, идва в момент, когато Байдън се подготвя да предаде президентския пост обратно на Доналд Тръмп, когото победи през 2020 г. само за да види как се връща на власт след драматичното излизане на самия Байдън от политиката миналото лято.

„Днес в Америка се оформя олигархия на изключителното богатство, власт и влияние, която буквално заплашва цялата ни демокрация, основните ни права и свободи, както и справедливия шанс на всеки да напредне“, каза Байдън.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Президентът очерта някои от най-неотложните си проблеми, включително това, което той определи като:

  • „разпадаща се“ свободна преса,
  • прекомерното влияние на военно-промишления комплекс,
  • нарастващата дезинформация,
  • необходимостта от премахване на тъмните пари от политиката.

Той също така призова за конституционни изменения, които да гарантират отчетността на президента, като заяви, че никой президент не трябва да бъде защитен от съдебно преследване за престъпления, извършени по време на мандата му.

Президентството му, започнало с обещания да възстанови душата на Америка, приключва с един мандат, след като през юли се отказа от кандидатурата си за преизбиране под натиска на собствената си партия заради опасения относно възрастта и годността му за заемане на поста. Одобреният от него наследник Камала Харис впоследствие загуби от Тръмп на изборите през ноември. 

Въпреки ниските рейтинги на одобрение през последните месеци, Байдън се опита да изтъкне значителните законодателни постижения на администрацията си, включително инвестициите в инфраструктурата и чистата енергия, мерките за намаляване на разходите за лекарства, отпускани с рецепта, и управлението на страната след пандемията. Неговата администрация също така наблюдаваше големи усилия за опазване на околната среда и работеше за възстановяване на производството в САЩ. 

По-рано Байдън обяви споразумение за прекратяване на огъня между Израел и Хамас, което може да се разглежда като последната дипломатическа победа на неговото президентство. Сделката, която той предложи за пръв път миналата пролет и за чието сключване екипът на Тръмп послужи като катализатор, може да сложи край на 15-месечния конфликт, който опустоши Газа, все повече изолира САЩ на световната сцена и накара администрацията да се сблъска с широко разпространени протести в университетските кампуси и извън тях.

 В писмо, публикувано преди речта, Байдън разказва за пътя си от „дете със заекване“ от Скрантън, Пенсилвания, до най-високия пост в страната. „Отдадох сърцето и душата си на нашата нация.“

Президентът остана непоколебим относно решението си да се оттегли от надпреварата, като миналата седмица заяви, че вярва, че „е можел да победи Тръмп“, но е избрал да се оттегли, за да обедини Демократическата партия. Той също така сигнализира за намерението си да остане политически активен и след като напусне поста си, като наскоро заяви пред репортери: „Няма да изчезна от полезрението или от съзнанието“. 

Прощалното обръщение продължава традицията, датираща от времето на Джордж Вашингтон, макар че Байдън произнася своето при особено сложни обстоятелства - напуска поста след един мандат, за да бъде наследен от предшественик, за когото многократно е предупреждавал, че представлява заплаха за американската демокрация.

Речта завършва поредица от прощални изяви, включително обръщението в Държавния департамент, в което Байдън заяви, че е укрепил глобалната позиция на Америка.

За Байдън, който влезе в националната политика като сенатор през 1972 г. и след това беше вицепрезидент при Барак Обама, прощалната реч бележи края на политическата му кариера, която обхваща девет президентства и почти всички важни моменти от съвременната история на САЩ, които са променили живота на американците по начини, както възхвалявани, така и оспорвани.

„Това, в което вярвам, е, че Америка на нашите мечти винаги е по-близо, отколкото си мислим“, каза Байдън. „От нас зависи да сбъднем мечтите си.“

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст