„Дюнеринфлация“: Тази европейската държава иска таван на цените на дюнерите

В деня на дюнерите: Продажбите на кебап и дюнери в тази държава се оценяват на 7 милиарда евро годишно

 

В Германия някогашният достъпен дюнер кебап се превърна в емблема на нарастващо безпокойство или както я нарече самия германски канцлер: „дюнерфлация“.

Снимка: iStock

През годините дюнерът, станал популярен в Германия, благодарение на турските имигранти, се утвърди като основна част от евтината храна, която всеки може да си купи на улицата. Достъпността на това ястие обаче наскоро беше разклатена, защото цените се удвоиха за последните 2 години.

Германските политици, особено левите, се заеха с въпроса, като предложиха таван на цените на дюнерите, подобно на съществуващите мерки, които контролират високите наеми в определени региони. Партията на левите например предлага ограничаване на цените до 4,90 евро, дори с намалена ставка от 2,90 евро, която да плащат хората от по-младите поколения.

Продажбите на кебап и дюнери в Германия се оценяват на 7 милиарда евро годишно, което означава 1,3 милиарда донери, консумирани всяка година в страната. Такава програма за субсидиране би струвала 4 милиарда евро годишно, според оценки на Левицата.

Идеята за програма за субсидиране с ежедневни дарителски ваучери за домакинствата е обмисляна и от крайнолявата партия.

Ако растящата цена на донерфлацията е достигнала най-високите политически ешелони, това е защото се е превърнала в особено експлозивен проблем за германския народ, особено за по-младите.

Германците, които обичат най-много тази евтина улична храна, си спомнят за времето на Ангела Меркел (бившият канцлер може да се види как реже месо на шиш на много снимки), когато дюнерите струваха 3 евро.

След съобщение на канцлера Олаф Шолц в социалните медии, обясняващо причините за донерфлацията, която отчасти е следствие от намалената зависимост от руския газ след нахлуването на Владимир Путин в Украйна.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст