Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Трябва ли да има регулации за децата в онлайн пространството?
Австралия планира да определи минимална възрастова граница за деца, които използват социални мрежи, позовавайки се на опасения за психическото и физическото здраве, съобщава Reuters. Това предложение предизвика ответна реакция от страна на защитниците на цифровите права. Те предупреждават, че тази мярка може да доведе до много нелегална дейност.
Какви мерки ще се предприемат?
Премиерът Антъни Албанезе каза, че неговото лявоцентристко правителство ще проведе тест за проверка на възрастта, преди да въведе закони за минимална възраст за социалните медии. Албанезе не посочи възраст, но каза, че вероятно ще бъде между 14 и 16 години.
„Искам да накарам децата да оставят устройствата си и да излязат на игрищата, плувните басейни и тенис кортовете“, каза Албанезе пред Australian Broadcasting Corp, цитирано от Reuters. „Искаме те да имат реални преживявания с реални хора, защото знаем, че социалните медии причиняват социална вреда“, добави той.
Законът ще постави Австралия сред първите страни в света, наложили възрастово ограничение в социалните мрежи. Предишни опити, включително от страна на Европейския съюз, се провалиха след оплаквания за ограничаване на онлайн правата на непълнолетни.
Отговорът на социалните мрежи
Meta има самоналожена минимална възраст от 13 години, но от компанията заявяват, че искат да дадат възможност на младите хора да се възползват от платформите, които предоставят. Вместо да прекъсват напълно достъпа, Meta предлагат на родителите инструмент, чрез който да се контролира използването на съответната социална мрежа и съдържанието, което се показва.
Компанията собственик на платформата Youtube – Alphabet все още няма коментар относно възможните регулации, собствениците на платформата TikTok също.
Австралия и социалните мрежи
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови