
Това са най-скъпите самолетни билети
Какво получавате, ако платите над 20 000 долара за билет?
Бактериите формират невидим слой мръсотия, от който идва неприятната миризма
Трудно е да се повярва, че има нещо по-мръсно от обществената тоалетна чиния, но всъщност има — и това е нещо, което пътешествениците използват многократно през годината.
Колелцата на куфарите са истински развъдник на бактерии, носещи почти 58 пъти повече микроби отколкото обществената тоалетна, сочи проучване на застрахователната компания Insure and Go.
За изследването застрахователната компания си партнира с микробиолога Ейми-Мей Пойнтър. Те вземат проби от колелцата, задната и предната част на куфари, намиращи се на различни летища.
Резултатите от изследването показват, че по повечето куфари се срещат различни видове бактерии — сред тях Staphylococcus (обичаен кожен микроорганизъм), Serratia marcescens (често откриван в бани) и плесени от рода Aspergillus, описани от изследователския екип като „черни мъхести гъбички“.
„По куфарите бяха открити бактерии, мухъл от околната среда и дори микроби, свързани с фекално замърсяване“, казва микробиологът Ейми-Мей Пойнтър, цитирана от New York Post.
Макар повечето от тези организми да не представляват сериозна опасност при нормални обстоятелства, те формират невидим слой мръсотия. Това обяснява онова неприятно лепкаво усещане или специфичната миризма, която куфарът придобива след няколко пътувания.
„Ключовото тук е, че микробите са изключително разнообразни — това показва колко различни среди е преминал багажът. Именно затова се препоръчва куфарите да не се поставят върху чисти повърхности като легла и периодично да се почистват основно“, съветва експертът.
За почистването на куфар — независимо дали е с твърда или мека обвивка — екипът на изследователите препоръчва да използвате дезинфектиращи кърпички с алкохол или разтвор от вода и препарат за съдове, като забършете повърхността с мека кърпа.
За да почистите мръсните колелца на куфара, първо отстранете полепналите косми или влакна от килими с ножица, а след това избършете с универсален почистващ препарат. Препоръчва се куфарът да се почиства след всяко пътуване.
„Ако искате да направите още една крачка в посока хигиена, използвайте калъф за куфара“, съветва Ейми-Мей Пойнтър.
Куфарите далеч не са единствените предмети от ежедневието, които се оказват развъдници на бактерии. Според Амани Абдлрасул, медицински лабораторен специалист от Флорида, по банкноти от 100 долара често се откриват бактерии от вида Staphylococcus. Смартфоните също могат да пренасят разнообразни микроби, а обществените тоалетни седалки не рядко съдържат E. coli — бактерия, свързвана с чревни инфекции.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Какво получавате, ако платите над 20 000 долара за билет?
Отчетоха над 2 млн. долара в залагания около скандала
Ето кой е градът