1 USD
1.67667 BGN
Петрол
66.81 $/барел
Bitcoin
$117,929.0

Разкриха куп нередности покрай изграждането на хранилището за радиоактивни отпадъци

Съоръжението към АЕЦ "Козлодуй" трябваше да бъде пуснато през 2021 г.

Одит на Сметната палата показва сериозно закъснение в изграждането на Националното хранилище за дълготрайно съхранение на ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци, информират от одитната институция.

В одитния доклад, приет от Сметната палата през юли тази година, са констатирани и нарушения при провеждането на обществени поръчки, заради което части от него ще бъдат изпратени на Агенцията за държавна финансова инспекция и Агенцията за обществени поръчки, съобщават още от палатата.

Съоръжението, чийто строеж е възложен с решение на Министерски съвет от 2005 г. на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", трябваше да бъде завършено през 2015 г. Впоследствие срокът за въвеждане в експлоатация на първия етап е удължен до края на 2021 г., но и този срок не е спазен, отбелязват от Сметната палата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В доклада се припомня, че изграждането на хранилището, което е стратегически обект за националната сигурност и е близо до АЕЦ "Козлодуй", е предвидено да се осъществи на три етапа. Припомня се още, че то е предназначено за дълготрайно съхранение на преработени и обезопасени радиоактивни отпадъци, генерирани единствено на територията на България, в т.ч. на ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци от промишлеността, медицината, селското стопанство, научните изследвания и бита, както и на радиоактивни отпадъци от извеждането от експлоатация на ядрени мощности. 

При извършване на одита е установено, че удълженият до 2021 г. срок за изграждането и въвеждането в експлоатация на първия етап на хранилището не е спазен като от Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" са съобщили, че основните причини за това са свързани с продължителни съгласувателни процедури с различни институции, обжалвания от неправителствени организации на решението за изграждане на хранилището и на решенията по оценката за въздействие върху околната среда. Проблеми са възникнали и по време на строителството, свързани с непредвидени дейности. 

В одита се отбелязва, че е съгласуван нов график за завършване на строителството - до 30 април 2024 г., като фактическото изпълнение на основните строителни дейности е завършено в рамките на този срок. Очакваният срок за издаване на разрешение от Агенцията за ядрено регулиране за въвеждане в експлоатация на обекта е до края на 2025 г.

Разходите за периода от 2004 г. до 1 април 2025 г. за строителството на първия етап на Националното хранилище, включително строителен и авторски надзор, възлизат на около 160 млн. лева, като близо 141 млн. лв. са от Международен фонд "Козлодуй", а 19 млн. лв. - от национално финансиране, отбелязват от Сметната палата.

Одитната институция е установила още несъответствия при провеждането на обществени поръчки със Закона за обществените поръчки, Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки и вътрешните правила на предприятието като най-често те са свързани с неспазени срокове, непълна документация, неспазване на изискването за участие на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания. В графиците за обществени поръчки за двете години не са включени поръчки, които  се възлагат директно, което създава риск за нарушение на реда, предвиден в закона, отчитат още от палатата.

Одиторите са установили, че в няколко случая при провеждане на обществени поръчки липсва увереност за конфликт на интереси, тъй като членовете на комисията по провеждане на процедурата подписват декларации още преди да е ясно кои ще са кандидатите. При възлагане на обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява и при директно възлагане са сключени общо близо 300 договора на обща стойност около 5,7 млн. лева, отчита одита на Сметната палата.

От Сметната палата установяват още, че през одитирания период в Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" са назначени или преназначени общо 199 работници и служители, като 9 от тях са на ръководни длъжности. Проверката показва, че в 97 на сто от случаите служителите са назначени без провеждане на подбор, което е в несъответствие с нормативните и вътрешните документи. Констатирано е също, че през този период е извършена промяна в състава на Управителния съвет, като новият член е избран и назначен без конкурс. Установени са и смени за кратко време на ръководни кадри, които след това са върнати на постовете. 

Според одита, в предприятието са сключвани граждански договори за консултантски услуги, припокриващи отговорности, изпълнявани от назначени по трудово правоотношение служители.

В резултат на извършения одит Сметната палата дава две препоръки на министъра на енергетиката и шест препоръки на изпълнителния директор на предприятието, които трябва да бъдат изпълнени до седем месеца след връчването на настоящия доклад, отбелязват от одитната институция.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук