1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,850.2

Boeing е изправен пред нова криза

Boeing е изправен пред нова криза

Акциите на компанията започнаха да падат

Новият инцидент със самолет Boeing 737 MAX, който загуби врата в петък по време на полет в САЩ и произтеклото от това спиране на полетите с този модел по целия свят, е нов удар за американския самолетостроител, макар и експертите да очакват ограничени последици.

Федералната агенция за гражданско въздухоплаване на САЩ (FAA) поиска в събота 171 самолета от този модел да бъдат спрени за инспекция, което засегна основно дейността на компании като United Airlines, Turkish airlines или Aeromexico.

В петък вечерта вратата на самолет, излитащ от Портланд, щата Орегон, се откъсна по време на вътрешен полет на компанията Alaska Airlines със 171 пътници на борда и 6 души екипаж на височина от 5000 метра, пише БТА.

Впечатляващите кадри от инцидента, довел само до леки наранявания на пасажери, показващи зейналата дупка в корпуса на машината, обиколиха света.

Разследването на американската Национална агенция за транспортна безопасност (NTSB) едва започна и все още няма никакво заключение за причината за инцидента.

Агенцията съобщи в неделя вечерта, че е открила изгубения панел, паднал в градината на частно лице в Портланд. "Ще отидем да го вземем и ще започнем да го анализираме", заяви президентката на агенцията Дженифър Хоуменди.

Този инцидент се добавя към цяла поредица от неприятности, с които се сблъска самолетостроителят от Арлингтън, щата Вирджиния, през последните години, отнасящи се най-вече за този модел.

Най-сериозните от тях бяха катастрофите с два самолета 737 МАКС - през октомври 2018 година в Индонезия и март 2019 година в Етиопия, при които загинаха общо 346 души. 

След тези инциденти всички самолети 737 МАКС по света бяха спрени от летене за 20 месеца. 

Американският самолетостроител освен това няколко пъти спря за общо почти две години доставките на самолети за дълги разстояния 787 заради фабрични дефекти и проверка.

Що се отнася до петъчния инцидент, той може да е свързан с производството на вратата или на винтовете, но също и с монтажа и контрола на качеството, обяснява Скот Хамилтън от специализирания сайт "Лиъм Нюз".

"Мисля, че това е по-скоро извънредна аномалия, отколкото системен проблем",  заяви той.

За разлика от Boeing големият му конкурент Airbus е спирал самолетите си само няколко пъти през 2020 година и избегна мащабни съкращения.

Акциите на Boeing поевтиняха в днешната предпазарна търговия, тъдокато пазарите анализират информацията, че Федералната агенция за гражданско въздухоплаване е наредила временно спиране от летене на самолетите Boeing 737 MAX. 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии