1 USD
1.86323 BGN
Петрол
72.87 $/барел
Bitcoin
$103,974.0

Бил Гейтс: Този навик от детството ми помогна да стана милиардер

Каква е тайната на успеха му

 

Бил Гейтс не е сигурен, че щеше да стане милиардер, ако беше израснал като днешните деца, занимавайки се с разсейването на смартфоните и социалните медии.

  • Какво е правил Гейтс, когато се е чувствал отегчен
  • Кой е най-успеншят навик

Гейтс, съоснователят и бивш главен изпълнителен директор на Microsoft, помогна компютрите и интернет да станат повсеместни. Но той може би никога нямаше да построи технологичния гигант – оценен на 3,26 трилиона долара без времето, което е прекарал в израстването си с приятели, изследвайки външния свят и четейки и размишлявайки задълбочено в стаята си с часове, написа Гейтс в публикация, пише CNBC.

„Когато се чувствах неспокоен или отегчен или изпадах в беда поради лошо поведение – изчезвах в стаята си и се губех в книги или идеи, често с часове без прекъсване. Тази способност да превръщам времето на празен ход в задълбочено мислене и учене стана основна част от това, което съм.“, пише Гейтс.

Той добави: „Това също беше от решаващо значение за успеха ми по-късно.“

В публикацията си в блога Гейтс препоръча книга: „The Anxious Generation“ от социалния психолог Джонатан Хайд от Нюйоркския университет, която изследва как смартфоните и социалните медии са „пренастроили“ мозъците на децата.

Книгата също така твърди, че тези технологии са помогнали за създаването на криза на психичното здраве на младите хора, белязана от нарастващи нива на самота и депресия за Gen Z. Постоянното използване на смартфони и социални медии също може да повлияе негативно на паметта, способността за концентрация и вниманието на младите хора, показват проучвания.

Гейтс рекламира своето „базирано на игра детство“, което вдъхновява творческо мислене, показват изследванията, вместо „телефонното детство“, което много деца днес изпитват, според книгата на Хайд.

„Обхватът на вниманието ни е като мускулите, а непрекъснатите прекъсвания и пристрастяващата природа на социалните медии правят невероятно трудно тяхното развитие“, пише Гейтс.

Обвързване с „непрекъсната концентрация“

През цялата си кариера Гейтс често е приписвал успеха си на ненаситния си навик за четене и способността да се самоизолира.

През 90-те години на миналия век тогавашният главен изпълнителен директор на Microsoft дори се оттегляше в изолирана колиба в пустинята „с нищо друго освен голяма чанта с книги и технически документи“ за това, което той нарече своята годишна „Седмица на мислене“, пише той в публикацията в своя блог. Тези периоди установиха, че Гейтс е „отдаден на непрекъсната концентрация“ – той дори не проверяваше имейла си – така че можеше „да чете, мисли и пише за бъдещето“ без прекъсване, добави той.

Това е умна идея, каза експертът по производителността Лора Стак пред CNBC Make It.

„Трябва да създадем среда, която ни дава възможност да съсредоточим ума си без прекъсване от колеги, съпрузи, деца, домашни любимци и технологии, или никога няма да можем да се концентрираме върху дейности от по-висок ред“, каза Стак.

Седмиците на интензивен фокус на Гейтс помогнаха за големите идеи, включително разработването на браузъра Internet Explorer от Microsoft, според The ​​Wall Street Journal. 

„Без способността да се фокусирате интензивно и да следвате една идея, където и да води тя, може да пропуснете важни прозрения“, написа Гейтс.

*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст