
Пуснаха на търг рядък Rolex Daytona с начална цена до $1.6 млн.
Часовникът е част от четири индивидуално проектирани Daytona за анонимен VIP колекционер
Консумацията на вино в света удари най-ниското си ниво
Според последния годишен анализ на Международната организация по лозарство и винарство (OIV), световната консумация на вино се свива през 2024 година. Глобалните продажби отбелязват спад от 3.3% спрямо предходната година, достигайки най-ниските си нива от над шест десетилетия.
Най-значимият дял от световното потребление на вино в е Европа – 107 милиона хектолитра. Това представлява почти половината (48%) от общото потребление на вино в света. Данните сочат, че основните причини за по-ниската консумация са инфлацията и променящите се вкусове сред младите поколения. През последните години има нарастваща конкуренция от страна на други напитки като крафт бира, сайдер и коктейли с по-ниско алкохолно съдържание.
Най-големият потребител на вино в света e САЩ с 33.3 милиона хектолитра, но Европа заема следващите водещи позиции с Франция (24.48 литра на човек ), Италия (21.8) и Германия (19.1). Впечатление прави Португалия, която е световен лидер по потребление на вино на глава от населението – 61.7 литра на човек годишно. Французите и италианците също запазват високи стойности с 45.8 и 42.1 литра на човек. Нагоре в класацията са и по-малките по население държави, които са културно обвързани с виното - Швейцария (31.8), Австрия (30.1), Германия (26.6) и Чехия (24.4).
Има ли спад на консумацията и у нас?
България се нарежда на 23-о място спрямо износ на вино в света за 2023 година. Страната ни е 41-ва по консумация - 10,1 литра на глава от населението. Според анализ на ReportLinker, през 2023 година българите са консумирали приблизително 114 000 метрични тона вино. 2021 потреблението е било 9.78 литра на човек, а историческият пик е бил през 1968 година - с 24.5 литра на човек. Въпреки този ръст, производството на вино в България е намаляло. През 2023 г. страната е произвела около 0.7 милиона хектолитра вино - с 3% по-малко спрямо предходната година и с 17% под средното за последните пет години.
Какво пият в останалите континенти?
САЩ продължава да е глобален лидер по потребление за последните години. Интересът към виното там се дължи на добре развитата вътрешна индустрия и САЩ остават най-големият консуматор на вино в света с 33.3 милиона хектолитра през 2023 година. Според данните американският пазар се характеризира със стабилно търсене и високо разнообразие от вина – както местни, така и вносни.
В Южна Америка се открояват Аржентина и Бразилия. Аржентина е сред най-големите производители и консуматори на вино в света. Бразилия е с растящ пазар от 4 милиона хектолитра годишно потребление.
Азия остава континент с огромен демографски ресурс, но с ограничена винена култура. Китай отчита сериозен спад до 6.8 милиона хектолитра - общо минус 25% спрямо 2022 година. Проучването отчита, че това се дължи на икономическите промени и засилена конкуренция от местни спиртни напитки. Япония и Южна Корея бележи ръст, благодарение на интереса към европейската гастрономия и развитие на винена култура сред градското население.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Часовникът е част от четири индивидуално проектирани Daytona за анонимен VIP колекционер
Доходът за издръжка на едно тричленно семейство е със 122 лева повече през март тази година
Хотелите и курортите предприемат редица мерки – от преосмисляне на дизайна на стаите до възстановяване на екосистеми