САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Това е най-добрата годишна печалба в историята на компанията
Нискотарифният авиопревозвач Ryanair отчете най-добрата си годишна печалба в историята, тъй като ръстът на пътниците и приходите компенсира рязко по-високите оперативни разходи, съобщава CNBC.
Базираната в Дъблин компания заяви, че печалбата след данъци за цялата година е скочила с 34% до 1,92 млрд. евро (2,09 млрд. долара) и обяви програма за обратно изкупуване на акции на стойност 700 млн. евро.
Приходите са нараснали с 25% на годишна база до 13,44 млрд. евро, тъй като авиокомпанията е обслужила 184 млн. пътници, което е с 23% повече, отколкото преди пандемията.
Тези по-високи стойности на трафика и увеличението на цените на билетите помогнаха на Ryanair да преодолее скока в разходите: оперативните разходи се увеличиха с 24% на годишна база, а разходите на авиокомпанията за самолетно гориво скочиха с 32%.
Главният финансов директор на Ryanair Нийл Сорахан заяви пред CNBC, че обратното изкупуване на акции отразява „много силен“ баланс.
„Приоритетите ни са много важни: възстановяване на заплатите на нашите служители след Covid, увеличаване на заплатите, изплащане на дълга“, каза той. „И ние изплащаме облигации, сега имаме 1,4 млрд. брутни парични средства в края на миналата година и затова бордът вече има увереността, освен обикновената програма за дивиденти, да върне 700 млн. на акционерите.“
Цените на билетите това лято вероятно ще бъдат по-ниски от очакваното, заяви главният изпълнителен директор на Ryanair Майкъл О'Лиъри, въпреки предишните предупреждения, че нарастващите разходи ще бъдат прехвърлени върху клиентите на авиокомпанията.
Ръководители на авиационни компании и анализатори заявиха, че цените на билетите ще се повишат още повече тази година, тъй като ограниченият капацитет и по-бавните доставки на самолети ограничават броя на самолетите в небето въпреки голямото търсене на пътувания.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците