
Формула за успех: Какво печели Никола Цолов след победата си?
Какво печелят пилотите от спринт състезания във Формула 3?
Как започва космическата надпревара?
Преди 64 години, един млад мъж, роден в малко руско село, с мечти и амбиции, направи нещо, което досега изглеждаше като част от научната фантастика. Юрий Гагарин, тогава само на 27 години, прекарва 108 минути, гледайки Земята от височина, която никой човек не беше достигал преди него. На 12 април 1961 г. Гагарин стана първият човек, който полетя в космоса в рамките на мисия, която се счита за едно от най-големите постижения както за Русия, така и за човечеството като цяло.
Това беше само началото на една от най-големите космически надпревари в историята. През този период, Съветският съюз и САЩ бяха втренчени в конкурентна битка за надмощие в космоса. Никоя страна не беше изпратила човек в орбитата до този момент, и съревнованието между двете суперсили на Студената война започна сериозно още през 1955 г., когато СССР отговори на плановете на САЩ да изстрелят изкуствени спътници.
Съветската космическа програма, решена да постигне първенство, се насочи към космическия пилот Гагарин. Неговият избор не беше случаен – младият военен пилот и индустриален техник с височина едва 1,57 м и тегло не повече от 72 кг бе идеалният кандидат за мисията. Капсулата "Восток", на която Гагарин излетя, беше изключително малка, почти колкото кола, но успя да се справи с голямата отговорност на първия човешки полет в космоса.
Тестът на ракетата "Восток-К" не премина без трудности. Първоначално ракетата претърпя неуспех в един от тестовите полети, когато капсулата с две кучета на борда не успя да достигне орбитата. Но след този неуспех всичко беше готово за историческия полет на Гагарин. Когато ракета "Восток" излетя, светът стана свидетел на първия човек, който летя в космоса.
По време на полета Гагарин направи една обиколка на Земята, извисявайки се на около 300 км над повърхността. След 108 минути космически полет, той се приземи успешно на Земята, благодарение на парашута си, на около 590 мили югоизточно от Москва, в Саратовска област.
Наследството на Гагарин обаче не свършва само с този полет. Технологията на ракетата "Восток", използвана за транспортиране на Гагарин, е основата на съвременните космически ракети и се използва и днес за мисии до Международната космическа станция.
Космическата надпревара между Съветския съюз и САЩ обаче беше кратка. Американският астронавт Алън Шепард последва Гагарин в космоса, като стана първият американец, който излетя в космоса. През следващите години и двете държави изпратиха още астронавти и космонавти в космоса, като не липсваха и трагедии, но и големи постижения като първото кацане на Луната от Нийл Армстронг на 20 юли 1969 г.
Смята се, че космическата надпревара приключи, когато Армстронг стъпи на Луната. Въпреки това, развитието на космическите технологии не спря. В съвременния свят космическите изследвания все още предоставят важни открития и технологии, които намират приложение в различни индустрии, включително изкуствения интелект (AI).
AI, който имитира човешкия интелект за обработка на огромни количества данни, е само един от примерите за това как технологиите, родени от космическите изследвания, оказват влияние върху ежедневието ни. Космосът продължава да бъде не само място на научни открития, но и двигател на технологичния напредък, който променя нашето бъдеще.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Какво печелят пилотите от спринт състезания във Формула 3?
Корабът пренася 58 000 тона стока за България
Азия и Африка водят по ценова достъпност за уелнес пътувания