НАП ще ни уведомява с писма или телефонни обаждания за необявени или неточно декларирани доходи
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
830 души от домове за възрастни ще изпитат емоцията на Коледа с празнична трапеза, казва Ваня Ананиева в Бизнес Видео Подкаст
Наближава Коледа - времето, в което усещаме магията, уюта и вълшебството на дома. Идват онези дни в годината, в които всички сме заедно и споделяме момента на празничната трапеза или сгушени на топло вкъщи. Това е времето за нашите близки и приятели, които е достатъчно е да зарадваме, за да вярваме в чудесата.
Ако вече сте усетили емоцията, с която пиша, няма как да не избегна и реалността. А тя е, че Коледа трудно се превръща в празник за хората, които са сами, самотни, които нямат близки, които живеят в домовете у нас.
Много са тези, които няма да посрещнат празниците у дома, а в общински дом. Колкото и да са много обаче, винаги можем да ги зарадваме поне малко. И тази година се проведе каузата на Фондация „Предай нататък“ за осигуряването на коледен обяд и новогодишна вечеря за възрастни от домове в страната, за които организацията се грижи.
830 са хората, за които Ваня Ананиева, Георги Малчев, целият екип на организацията и всички, които участват в инициативата, създават коледни чудеса. А Русе, Добрич, Крушуна, Угърчин, Бохот и Берковица са само част от местата, до които е достигнало доброто. Онова добро, което предаваме заедно!
Голямата коледна работилница, организирана от „Предай нататък“ се организира през декември, а в нея се включват стотици доброволци, които полагат усилия за благотворителната кауза. В рамките на инициативата те правят подаръци за хората от домовете, творят коледни играчки, създават и надписват картички, плетат шалове и изработват бижута.
„Тази година добавихме 5985 лв. към сметката на фондацията, 3164 лв. от тях събрани на самата работилница. Така осигурихме коледен обяд за 200 човека от домовете за възрастни“, разказва Ваня Ананиева в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст.
Към каузата се включва и бизнесът, като различни компании организират коледни базари, на които събират средства.
„Усещането, че помагаш, е незаменимо, а корпоративната социална отговорност е все по-застъпена в българската бизнес среда“, пояснява Ваня.
Как доброто започва да се предава нататък?
Годината е 2015-та, отново е декември и остават броени дни до Коледа, когато Ваня, съвместно с други хора, решават да направят коледна работилница за картички за деца в неравностойно положение. Със събраните средства тогава купуват дрехи, настолни игри и лакомства за децата от дома в Берковица, които даряват, за да ги зарадват.
„Никой не си представяше, че ще попадне на такова място – децата живееха в изключително тежки условия и когато ги попитахме от какво се нуждаят, едно от тях каза, че си имат всичко. Тогава разбрахме, че обществото ни трябва да се промени трайно. Това беше и началото на „Предай нататък“, казва Ваня.
Осем години по-късно доброто е като лавина, което въвлича всички в различни каузи и инициативи. Ваня е съосновател на фондацията, към която във времето се присъединява и експертът по дигитален маркетинг Георги Малчев. Годината на пандемията пък е тази, в която я откриват формално, а днес зад работата в „Предай нататък“ стои изключително всеотдаен екип от седем души.
Всеки, който познава Ваня пък, би казал за нея, че тя е човек с огромно сърце. Освен, че е истинско вдъхновение за хората около себе си и че умее да преодолява трудностите с усмивка, тя е и много емоционална, а фондацията е любимото й занимание. Казвам любимо, тъй като Ваня е основател и на Intellect – School of languages, а също и на агенция за преводи.
„Все повече са хората, които искат да помагат. Голямата картина, която виждам, е да направим мрежа от посланици, които да бъдат бъдат из цялата страна“, споделя Ваня.
Тези срещи се отразяват емоционално, но в годините се научихме, че това са едни борби, които в нашите очи изглеждат по различен начин. Хората по домовете не се оплакват, не казват, че са нещастни, те също изживяват емоции, казва Ваня.
Фондация „Предай нататък“ успява да помага на около 1800 души всеки месец – те не дават средствата директно, но с тях правят ремонти, организират рождени дни, а отскоро подаряват и различни емоции.
„За нас хората не са статистика, те са отделни личности, всеки със своето име и история“, споделя Ваня.
Още по темата вижте в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст:
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно