1 USD
1.67638 BGN
Петрол
66.91 $/барел
Bitcoin
$116,911.0

Кои са най-големите капани, за които потребителите трябва да внимават през лятото? (ВИДЕО)

ГОСТ: Габриела Руменова, създател на платформата „Ние, потребителите“

Какви са най-честите сигнали от потребители? Кои са основните рискове през летния сезон? Как въвеждането на еврото ще се отрази на потребителските навици и ще има ли контрол върху онлайн търговците след промяната? На тези и други важни въпроси отговаря в Бизнес Видео Подкаст Габриела Руменова – създател на платформата „Ние, потребителите“.

„През годините сме получавали сигнали от потребители с най-различен характер. Част от тях са свързани с предлагането на услуги в заведения за хранене и в места за настаняване. Прави впечатление, че не на едно или две места се изисква такса за ползване на санитарния възел, дори от клиенти на заведението – практика, която е забранена от закона“, посочва Руменова.

Тя допълни, че това създава неудобство за посетителите, тъй като не всеки е подготвен да плаща допълнителна такса. По отношение на местата за настаняване, най-честите нарушения са свързани с недостатъчна хигиена и по-ниско качество на предлаганите услуги.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Руменова подчерта, че най-големите рискове за потребителите през лятото са свързани с онлайн измами, особено в контекста на поскъпване с около 10% на някои услуги и продукти. Това кара все повече хора да търсят т.нар. квартири, често предлагани в социалните мрежи, където съществува риск да попаднат на нелегитимни търговци и да не получат реално заплатената услуга.

Тя съветва потребителите да проверяват местата за настаняване в регистъра на Министерството на туризма, който включва всички категоризирани обекти. Така може да се уверят, че избраното място е легитимно и отговаря на обявените условия.

Друг често срещан проблем е липсата на точна информация – например в хотел се рекламира, че има басейн, който обаче на място се оказва извън експлоатация.

По повод предстоящото въвеждане на еврото, Руменова обясни, че още през август – в разгара на летния сезон – ще започне двойното обозначаване на цените. Всички менюта ще трябва да съдържат стойности както в лева, така и в евро, а наличието на грамаж също ще бъде задължително.

„Ако липсва грамаж – това вече е нарушение“, подчертава тя.

По думите й, преминаването към еврото ще улесни особено чуждестранните туристи, тъй като няма да се налага преизчисляване на суми. Руменова изрази надежда, че новата валута ще насърчи потребителите да бъдат по-бдителни и внимателни при пазаруване.

Относно етикетите в магазините, тя напомни, че според закона цените трябва да бъдат посочени едновременно в лева и в евро, да са ясно изписани, четливи и да не подвеждат потребителите.

Конкретно при сергиите и щандовете, където се продават плодове, трябва да има не само цена за определено количество, но и за единица мярка – особено при по-скъпи плодове като малини и къпини. С въвеждането на еврото, ще се изискват три цени: една в лева за количеството, една в лева за единица мярка и една в евро – само за количеството. Не е необходимо да има четири цени.

При намаленията отново ще са нужни три етикета: редовната цена в лева, намалената цена в лева и намалената цена в евро.

Целият разговор вижте във ВИДЕОТО!

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук