Ивелин Кичуков: В България има уникални места, но туризмът ни е зле, дишаме прахта на Румъния

Страната ни има дадености за развитие и на винен туризъм, казва председателят на туристическата асоциация

 

"Един от големите проблеми на българския туризъм е, че не се възползваме от европейските програми и не наливаме свежи пари. Гърция усвоява 620 милиона евро, Румъния 80 милиона, Унгария 500 милиона, Португалия 300 милиона, Кипър 10 милиона евро. Нас ни няма", каза в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст Ивелин Кичуков, председател на Българската асоциация по туризъм.

"Тъй като често се сравняваме с Румъния, за съжаление що се отнася до туризма, тя не само ни изпреварва, но и върви с голяма скорост напред. Друг голям проблем е, че нашите емблематични места за туризъм не се поддържат. Ние имаме какво да покажем, но се поддържат едва 20-тина обекта с туристическо значение. Ние нямаме национална стратегия за туризма. Такава последно е правена преди 15 години", добави той.

Защо ни е нужна такава? Защото тя ще регламентира много неща. Например в Поморие имаме уникална лечебна кал. Ако отидете в Австрия за шепа такава лечебна кал ще ви вземат немалко пари, нашата тук е безплатна и оставена на произвола, каза още Кичуков. 

Той сподели, че всяка година кани експерти от чужбина на гости. Тази година имам такива от Испания и САЩ. Те се възхищават на това, което имаме. Един професор от Малта, който заведох до Созопол и Несебър, каза, че не може повярва с каква история разполагаме и как никой не знае за нея, каза Кичуков.

"Когато към липсата на национална стратегия, липсата на качествена услуга и нулева реклама на родния туризъм, прибавим проблема с липсата на работна ръка, нещата стават потресаващи. 30 000 чужденци чакат за работни визи, за да дойдат да работят. Те трябваше да са тук за лятото, но лятото почти мина и тези хора ги няма. А след два месеца започва зимния туризъм и ние пак няма да имаме хора", добави експертът по туризъм.

Кичуков е категоричен, че наред с морския и Спа туризма, които развиваме, страната ни има дадености за развитие на винен туризъм.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст