
Часове след пожарите в Гърция: Безопасно ли е да пътувате?
Ако пътувате до засегнат район и почивка ви бъде отменена от туроператоро, имате право на пълно възстановяване на сумата
Сумите в трудовите договори следва да бъдат превалутирани в полза на служителя
Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори, съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова.
Тя предупреди, че ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава. Ефремова подчерта, че сключените в лева трудови договори остават валидни.
"Няма нужда да се променят банковите сметки, по които се превеждат възнагражденията. Всичко автоматично ще бъде превалутирано. Заплатите през януари ще бъдат получени от работниците в евро“, допълни тя пред БНР.
Заместник-министърът уточни, че само през януари, ако има възнаграждения, които се изплащат на ръка, това може да се случи в лева.
Заплатите ще се изплащат в евро след датата на въвеждане на еврото. Сумите в трудовите договори следва да бъдат превалутирани в полза на служителя, като се закръгли сумата до най-близкия евроцент. Ако знакът, който следва последния знак, до който се прави закръгляването, е по-голям от 0, една единица следва да се добави към последния знак или се определя нова сума, чиято стойност не е по-ниска от тази в левове. Така при превалутирането сумата от 2000 лв. ще стане 1022,59 евро.
Съгласно чл. 50 от Закона за въвеждане на еврото паричните стойности в данъчните декларации и декларациите за задължителни осигурителни вноски и другите документи, които се подават за изтекъл данъчен/осигурителен период, се посочват в паричната единица, която е била официална парична единица на Република България в края на данъчния/осигурителния период, за който се подава декларацията или документът.
Когато периодът, за който се подава декларацията или документът, приключва във/включва периода на двойно обращение на левове и евро, паричните стойности в данъчната/осигурителната декларация или в документа се посочват в евро. Паричните стойности в данъчните декларации, които се подават за бъдещ данъчен период, се посочват в паричната единица, която е официална парична единица на Република България в момента на тяхното подаване.
В актовете и документите, издавани по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс след датата на въвеждане на еврото в Република България и отнасящи се до периоди преди въвеждане на еврото, паричните стойности се посочват в левове. Сумите за внасяне и сумите за възстановяване се посочват в евро.
Паричните стойности в коригиращите декларации и другите документи се посочват в паричната единица, която е била официална парична единица на Република България в края на периода, за който се подава коригиращата декларация или документ.
Допълнителни пояснения могат да бъдат намерени в Насоките за счетоводно отчитане, разработени от работна група „Нефинансов сектор“ към Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната (КС) с водеща институция Министерството на икономиката и индустрията.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ако пътувате до засегнат район и почивка ви бъде отменена от туроператоро, имате право на пълно възстановяване на сумата
Напрежението между Русия и Азербайджан се изостри през последната седмица