1 USD
1.66383 BGN
Петрол
68.61 $/барел
Bitcoin
$109,237.0

Трябва ли да подпишете отново трудовия си договор след приемането на еврото?

Сумите в трудовите договори следва да бъдат превалутирани в полза на служителя

Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори, съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова.

Тя предупреди, че ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава. Ефремова подчерта, че сключените в лева трудови договори остават валидни.

"Няма нужда да се променят банковите сметки, по които се превеждат възнагражденията. Всичко автоматично ще бъде превалутирано. Заплатите през януари ще бъдат получени от работниците в евро“, допълни тя пред БНР.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Заместник-министърът уточни, че само през януари, ако има възнаграждения, които се изплащат на ръка, това може да се случи в лева.

Как ще се преизчисляват заплатите в евро?

Заплатите ще се изплащат в евро след датата на въвеждане на еврото. Сумите в трудовите договори следва да бъдат превалутирани в полза на служителя, като се закръгли сумата до най-близкия евроцент. Ако знакът, който следва последния знак, до който се прави закръгляването, е по-голям от 0, една единица следва да се добави към последния знак или се определя нова сума, чиято стойност не е по-ниска от тази в левове. Така при превалутирането сумата от 2000 лв. ще стане 1022,59 евро.

Какви ще бъдат данъчните декларации след въвеждане на еврото?

Съгласно чл. 50 от Закона за въвеждане на еврото паричните стойности в данъчните декларации и декларациите за задължителни осигурителни вноски и другите документи, които се подават за изтекъл данъчен/осигурителен период, се посочват в паричната единица, която е била официална парична единица на Република България в края на данъчния/осигурителния период, за който се подава декларацията или документът.

Когато периодът, за който се подава декларацията или документът, приключва във/включва периода на двойно обращение на левове и евро, паричните стойности в данъчната/осигурителната декларация или в документа се посочват в евро. Паричните стойности в данъчните декларации, които се подават за бъдещ данъчен период, се посочват в паричната единица, която е официална парична единица на Република България в момента на тяхното подаване.

В актовете и документите, издавани по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс след датата на въвеждане на еврото в Република България и отнасящи се до периоди преди въвеждане на еврото, паричните стойности се посочват в левове. Сумите за внасяне и сумите за възстановяване се посочват в евро.

Паричните стойности в коригиращите декларации и другите документи се посочват в паричната единица, която е била официална парична единица на Република България в края на периода, за който се подава коригиращата декларация или документ.

Допълнителни пояснения могат да бъдат намерени в Насоките за счетоводно отчитане, разработени от работна група „Нефинансов сектор“ към Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната (КС) с водеща институция Министерството на икономиката и индустрията.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук