1 USD
1.84844 BGN
Петрол
71.49 $/барел
Bitcoin
$99,419.8

Даниела Петрова: В България има нелегален внос на мебели от Турция със съдържание на формалдехид (ВИДЕО)

У нас няма лаборатория, която да провери качеството на мебелите за съдържанието на подобни химикали

 

Нелегални мебели от Турция, без всякаква документация и със съмнителни качества, често се озовават в домовете на българите. В много от тези случаи потребителите си мислят, че са сключили добра сделка на ниска цена най-често чрез поръчка през Facebook групи. Българите са привлечени от реклами на третокласни инфлуенсъри в социалните мрежи, а мебелите достигат в домовете им с помощта на микробуси на търговци, минаващи през границата, които не издават касови бележки или гаранция. Това обясни Даниела Петрова, изпълнителен директор Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) в Бизнес Видео Подкаст.

Големият проблем тук е, че за да се получи толкова ниска цена на една плоскост в нея има много високо съдържание на химикали, които не трябва да са там. ЕС налага много строги изисквания за безопасност, но стоките, които влизат от трети страни нерегламентирано са с нискокачествени евтини материали.

Снимка: Полина Пенчева

По думи на експерта един от тези химикали е формалдехидът, който клиентите няма как да усетят, защото не отделя миризма.

„Той се излъчва с години. Доказано е от Международната организация за борба с рака, че е канцероген. Вие купувате с 500 лв. по-евтина стая на детето си, но го оставяте да бъде облъчвано от химикал, който може да доведе и до респираторни заболявания и алергии. Като се тегли чертата не излиза по-евтино тази стая“, добавя Петрова.

„Няма как нещо, което струва 100 лв., вие да си го намерите за 50 лв. и да се радвате, че останалите са балъци, а вие сте тарикати. Има причина един продукт да бъде с по-ниска цена от останалите“, казва тя.

Подчертаваме, че тук не става дума за турското производство, което е законно внесено и се разпространява в магазинната мрежа.

Оказва се, че в България няма лаборатория, която да провери качеството на мебелите и съдържанието им на подобни химикали. Единственият вариант е в чужбина, което обаче много оскъпява проверката на потребителя.

По данни на БКДМП потребителите в България са на първо място водени от цената при покупка.

„Не гледат какво купуват. Гледат два еднакви шкафа. Единият струва 500 лв., другият 100 лв. и купуват този за 100 лв. без да гледат какво купуват. Ние не сме научени да следим какво купуваме. Ние сме научени да гледаме как изглежда и каква е цената“, добавя тя.

В същото време наши мебели най-често се изнасят за Гърция, Румъния, Италия, Франция, Германия, Полша, Великобритания, където българските мебели са в добро съотношение цена-качество.

„Близо 30% от вносът в България е от Китай, внасяме също от Полша и Румъния“, казва Петрова.

Нископлатени ли са работниците в мебелното производство?

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст