1 USD
1.80844 BGN
Петрол
74.95 $/барел
Bitcoin
$83,391.8

Даниела Петрова: В България има нелегален внос на мебели от Турция със съдържание на формалдехид (ВИДЕО)

У нас няма лаборатория, която да провери качеството на мебелите за съдържанието на подобни химикали

Нелегални мебели от Турция, без всякаква документация и със съмнителни качества, често се озовават в домовете на българите. В много от тези случаи потребителите си мислят, че са сключили добра сделка на ниска цена най-често чрез поръчка през Facebook групи. Българите са привлечени от реклами на третокласни инфлуенсъри в социалните мрежи, а мебелите достигат в домовете им с помощта на микробуси на търговци, минаващи през границата, които не издават касови бележки или гаранция. Това обясни Даниела Петрова, изпълнителен директор Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) в Бизнес Видео Подкаст.

Големият проблем тук е, че за да се получи толкова ниска цена на една плоскост в нея има много високо съдържание на химикали, които не трябва да са там. ЕС налага много строги изисквания за безопасност, но стоките, които влизат от трети страни нерегламентирано са с нискокачествени евтини материали.

По думи на експерта един от тези химикали е формалдехидът, който клиентите няма как да усетят, защото не отделя миризма.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Той се излъчва с години. Доказано е от Международната организация за борба с рака, че е канцероген. Вие купувате с 500 лв. по-евтина стая на детето си, но го оставяте да бъде облъчвано от химикал, който може да доведе и до респираторни заболявания и алергии. Като се тегли чертата не излиза по-евтино тази стая“, добавя Петрова.

„Няма как нещо, което струва 100 лв., вие да си го намерите за 50 лв. и да се радвате, че останалите са балъци, а вие сте тарикати. Има причина един продукт да бъде с по-ниска цена от останалите“, казва тя.

Подчертаваме, че тук не става дума за турското производство, което е законно внесено и се разпространява в магазинната мрежа.

Оказва се, че в България няма лаборатория, която да провери качеството на мебелите и съдържанието им на подобни химикали. Единственият вариант е в чужбина, което обаче много оскъпява проверката на потребителя.

По данни на БКДМП потребителите в България са на първо място водени от цената при покупка.

„Не гледат какво купуват. Гледат два еднакви шкафа. Единият струва 500 лв., другият 100 лв. и купуват този за 100 лв. без да гледат какво купуват. Ние не сме научени да следим какво купуваме. Ние сме научени да гледаме как изглежда и каква е цената“, добавя тя.

В същото време наши мебели най-често се изнасят за Гърция, Румъния, Италия, Франция, Германия, Полша, Великобритания, където българските мебели са в добро съотношение цена-качество.

„Близо 30% от вносът в България е от Китай, внасяме също от Полша и Румъния“, казва Петрова.

Нископлатени ли са работниците в мебелното производство?

Някои от митовете и табутата в мебелното производство според Даниела е, че става дума за тежък ръчен мръсен нископлатен труд.

Преди 5 години БКДМП и Лесотехническия университет правят проучване сред бизнеса каква ще бъде стартовата заплата за хората, които влизат в бранша.

Всички фирми казаха, че са съгласни да дадат заплати между 2000-2500 лв. и нагоре. За стартова позиция на човек, който сега излиза от университета мисля, че това не е лоша заплата“, разяснява Петрова.

„Нашите мебелни фирми се модернизираха. Изцяло подновиха машинния си парк и в момента хората почти изцяло работят на компютри. Това са едни много модерни и чисти заводи, в които един човек от бюрото си управлява всички процеси на високотехнологични машини“, казва тя.

Защо български фирми купуват дървесина от Финландия?

От БКДМП наблюдават сериозен проблем и със суровините у нас. По думи на Петрова в момента цените на суровините в България паднаха, ако ги гледаме на фона на миналата година.

„Лошото е, че на фона на цените в Европа нашата суровина е много по-скъпа. Това е така, заради липсата на механизация и добър транспорт. Стигаме до куриозни случаи, в които наши фирми да купуват дървесина от Финландия, което е безумно. Една от най-големите ни фирми, която е в Стара Загора и около тях има стопанства и държавни предприятия, които имат огромен ресурс, но те купуват от Финландия защото е по-евтино“, казва тя.

По думи на Петрова българските предприятия се борят з апазарния си дял, като се опитват да държат конкурентни цени на пазара.

Дървесината в България е държавна и общинска собственост, като близо 85% са държавните и общинските гори. Тя се продава на 2 тръжни сесии, като едната е през декември, а другата през май.

Колко често българите сменяме мебелите си?

По думи на Петрова българите сме на едно от последните места в Европа по честота на смяна на мебелите.

„Във Франция на 2 години се сменят матраци, на 3-4 години се преобзавежда. Ние сме по-консервативни. По обективни причини в България хората по-рядко сменят мебелите си. Не можем да стоим 20 години с един и същи матрак“, казва тя.

Вижте във ВИДЕОТО какво е паспорт за мебели и какви са новите изисквания за производителите!

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук