
Грешки, които могат да осуетят всеки опит да превърнете хобито си в бизнес
Как да превърнете страстта си в устойчив бизнес без да изгубите себе си по пътя
Дървесните отпадъци, които могат да се превърнат в МДФ и ПДЧ плоскости и да бъдат върнати обратно в мебелната промишленост са няколко вида
Според проучване на европейския пазар на дървесните отпадъци от 11.02.2020 г. по данни на Евростат в България годишно се генерират между 500 000 и 1 000 000 тона дървесни отпадъци от бита, индустрията и опаковки. За да се депонира 1 тон дървесен отпадък струва 250 лв. на общината.
Неопасните дървесни отпадъци, които могат да се рециклират и да се превърнат в МДФ и ПДЧ плоскости и да бъдат върнати обратно в мебелната промишленост са няколко вида.
„Ако се натоварят на камиони тези генерирани в България дървесни отпадъци ще я свържат от край до край или ще заемем 200 футболни игрища“, казва Петър Дишков, мениджър снабдяване с дървесина в „Кроношпан България“.
Според Европейската директива до 2030 г. тези отпадъци трябва да бъдат рециклирани и приведени за повторна употреба. Ако това не е възможно, те трябва да бъдат използвани за енергийно оползотворена и в краен случай за депониране.
Според Дишков основният проблем е с разделното събиране на този тип отпадъци, защото самите общини все още не разполагат с такива, а по закон трябва да имат.
До 2035 г. България трябва да депонира до 10% от дървесните отпадъци. По думи на експерта в момента сме над 60%, а за сравнение германците са на под 10%.
Според Националния план за управление на отпадъците от строителството България трябва да рециклира към 2020 г. 87 хил. тона дървесни отпадъци, а отчетите към 2016 г./2017 г. са за между 170 и 180 тона отпадъци.
Как да превърнете страстта си в устойчив бизнес без да изгубите себе си по пътя
Където някога са стояли решетки, днес има прозорци към бъдещето
Защо цената е толкова висока?