
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Дървесните отпадъци, които могат да се превърнат в МДФ и ПДЧ плоскости и да бъдат върнати обратно в мебелната промишленост са няколко вида
Според проучване на европейския пазар на дървесните отпадъци от 11.02.2020 г. по данни на Евростат в България годишно се генерират между 500 000 и 1 000 000 тона дървесни отпадъци от бита, индустрията и опаковки. За да се депонира 1 тон дървесен отпадък струва 250 лв. на общината.
Неопасните дървесни отпадъци, които могат да се рециклират и да се превърнат в МДФ и ПДЧ плоскости и да бъдат върнати обратно в мебелната промишленост са няколко вида.
„Ако се натоварят на камиони тези генерирани в България дървесни отпадъци ще я свържат от край до край или ще заемем 200 футболни игрища“, казва Петър Дишков, мениджър снабдяване с дървесина в „Кроношпан България“.
Според Европейската директива до 2030 г. тези отпадъци трябва да бъдат рециклирани и приведени за повторна употреба. Ако това не е възможно, те трябва да бъдат използвани за енергийно оползотворена и в краен случай за депониране.
Според Дишков основният проблем е с разделното събиране на този тип отпадъци, защото самите общини все още не разполагат с такива, а по закон трябва да имат.
До 2035 г. България трябва да депонира до 10% от дървесните отпадъци. По думи на експерта в момента сме над 60%, а за сравнение германците са на под 10%.
Според Националния план за управление на отпадъците от строителството България трябва да рециклира към 2020 г. 87 хил. тона дървесни отпадъци, а отчетите към 2016 г./2017 г. са за между 170 и 180 тона отпадъци.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините