1 USD
1.76011 BGN
Петрол
66.27 $/барел
Bitcoin
$103,512.0

Жилищна криза тресе Гърция: Наемите и цените на имотите скочиха с над 10%

Растящите цени и социалното неравенство правят наемането и покупката на жилище почти невъзможни за мнозина

Гърция преживява нов пик в жилищната си криза, като данните на националната статистическа служба ELSTAT сочат, че наемите в страната са се повишили с 10,8% за периода април 2024 – април 2025 г. Паралелно с това, разходите за поддръжка на жилище също са се увеличили – с 5,9%, а покупката на нови апартаменти е поскъпнала с 8,7%. Жилищата, построени след 2020 г., дори отбелязват двуцифрен скок в цените – 10,1%, главно заради поскъпването на строителните материали. *

Най-притеснителното обаче е друго: над половината от наемателите вече харчат повече от 30% от месечния си доход само за наем. Това надхвърля препоръчителния максимум, приеман за устойчив разход за жилище в ЕС. 

Десетилетие на строителен застой дава горчиви плодове

Фундаменталната причина за напрежението на пазара е продължителният строителен застой в периода 2008 – 2018 г., когато икономическата криза почти парализира сектора. Въпреки че разрешителните за строеж растат стабилно от 2016 г. насам, предлагането остава значително под нуждите на пазара.

През първите 11 месеца на 2024 г. е отбелязан над 30% ръст в жилищното строителство, но строителната активност все още е по-ниска от предкризисните нива. Допълнително притеснение буди и фактът, че инвестициите в сектора се забавят: през 2024 г. ръстът е едва 2,7% спрямо внушителните 24,7% през предходната година. 

Стари сгради, празни имоти и туристически наеми засилват кризата

Съществуващият жилищен фонд е в лошо състояние – над 64% от жилищата в страната са на възраст над 30 години, а мнозина собственици не могат да си позволят основни реновации поради високите цени на материалите. В същото време в Гърция има около 794 000 празни жилища, предимно в градските райони – огромен, но все още неизползван потенциал за облекчаване на кризата. 

Търсенето на жилища се увеличава и поради външни фактори. Краткосрочните наеми чрез платформи като Airbnb, както и засилената чуждестранна инвестиционна активност, изтласкват местните купувачи и наематели от пазара – особено в южна Атина, Солун и туристическите острови. Градската концентрация и увеличаващият се брой самостоятелно живеещи хора допълнително натоварват пазара.

Програмата „Моят дом“: търсене без решение на предлагането

Опитът на държавата да смекчи проблема с програмата „Моят дом“, насочена към млади хора и двойки чрез субсидирани кредити, има ограничен ефект. Вторият етап на програмата бележи 59% ръст на записванията само за първите 100 дни, с над 6100 одобрени домакинства и отпуснати кредити за над 734 млн. евро.

Но програмата не решава проблема с предлагането – имотите, отговарящи на условията, са по-малко и по-скъпи от преди, което допълнително вдига цените именно на тази група имоти.

Жилищният проблем в Гърция е многопластов и изисква интегриран подход. Без по-активни политики за обновяване на стария жилищен фонд, стимули за строителство на достъпни жилища и ограничаване на спекулативните инвестиции, жилищната криза ще продължи да се задълбочава.

В дългосрочен план Гърция се нуждае от устойчив жилищен модел, който да отчита реалните нужди на населението – особено на младите, работещите семейства и уязвимите групи.

* Автор Цветан Кръстев

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук