
Чема Сискар, визуален артист на LUNAR: Чест е да участвам в творбата, посветена на 25-годишнината на bTV
Юбилейното видео мапинг шоу „Отвъд“ предлага впечатляващо аудиовизуално пътешествие отвъд границите на реалността
Пламена Тотева от Банка ДСК казва с колко ще поскъпват имотите у нас
Това, което наблюдаваме на пазара на имоти е 4 години ръст на сделките. Всяка една от тези 4 години имаме по средно 90 000 сделки на година. Преди Ковид всяка година се правеха по средно 65 000 сделки. Миналата година по данни на Евростат, страната ни приключи с обем от 12 милиарда лева, обяви пред businessnovinite Пламена Тотева, управляващ директор пазар „Ипотечни кредити“, Банка ДСК.
"Когато говорим за достъпност, ние изследваме няколко показателя и наблюдаваме така наречения коефициент на достъпност или колко брутни годишни заплати ние даваме, за да купим един имот. Взимайки един имот от 70 квадратни метра в София, числото би било 7 годишни заплати. Ако сравним с Централна и Източна Европа, това число е средно 11. В Прага например с нужни 14 заплати. За последните 4 години ние виждаме подобряване на този коефициент у нас. Това също са и години на ръст на нашите доходи. Тук говорим за достъпност и устойчивост", каза още тя.
По думите й друго интересно нещо, което наблюдават е коефициентът на пренаселеност. Ако считаме, че за 1 лице в едно домакинство са нужни 30 квадратни метра, за да живее добре, то в България ние сме наполовина на това, което е нормално според средноевропейските стандарти. Има какво още да се желае.
"Въпреки че все още средното ни заплащане е наполовина на това в Европа, се радваме на 15% ръст на заплатите за последната година, спрямо 5% средно за еврозоната. В същото време се радваме и на поредна година на достъпно кредитиране с ниски лихви. Лихвите в България са около 2,5%. Има 3 държави освен нас, които имат лихви под 3%- Малта, Испания и Хърватска. Средната лихва в еврозоната е 3,31", обясни Тотева.
"Очаквам пазарът на имоти да продължи да бъде активен в следващите 3 години. Очаквам под 10% ръст на цените на имотите. В България имаме по-скъпа себестойност на строителния продукт. От 95 000 сделки за 2024 г., 30% са ново строителство. Там виждаме все по-качествени обекти и енергийна ефективност, която изисква по-скъпи материали и по-скъпа работна ръка", каза още експертът.
Банка ДСК е най-големият кредитор, ние имаме 25% пазарен дял и това ми позволява да направя обективна оценка, според която средни размер на ипотечния кредит се движи сходно на цените на недвижими имоти, но и на доходите. Той има здравословни увеличения от около 10%, добави тя.
По думите й младите хора са по-взискателни към имотите. Това, което се наблюдава е, че кредитоискателите между 25 и 30 години се увеличават като процент.
"ДСК Хоум навърши 3 години. Ние се гордеем, че именно Банка ДСК дигитализира и то много успешно един тежък сегмент, какъвто е ипотечното кредитиране. 3 години по-късно ДСК Хоум е сред най-търсените варианти за кредитиране", сподели Тотева.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Юбилейното видео мапинг шоу „Отвъд“ предлага впечатляващо аудиовизуално пътешествие отвъд границите на реалността
Първото споразумение с Великобритания вече е факт
Кои са най-посещаваните дестинации?