General Motors очаква да понесе загуби за повече от 5 млрд. долара
Ще затварят ли заводи?
Къде в Европа е най-скъпо и най-евтино да купиш жилище и къде е България в класацията?
Цените на жилищата в ЕС са се увеличили с 48% между 2010 г. и 2023 г., докато жилищните разходи, включително плащането на комунални услуги, са скочили до небето в някои държави-членки, според последния доклад за жилищата в Европа на Евростат.
Хората в Ирландия са се борили с най-високите жилищни разходи, включително вода, електричество и газ, през 2023 г., което е двойно повече от средното за ЕС, според Евростат.
Второто най-скъпо място е Люксембург (86% над средното за ЕС), следван от Дания (80% над) миналата година.
Междувременно хората в България и Полша са имали най-евтините жилища в блока, като разходите са под средните за ЕС съответно с 61% и 56%.
Разглеждайки развитието на цените, Евростат отбелязва, че между 2010 г. и 2023 г. жилищните разходи в Ирландия са се увеличили от 17% над средното за ЕС до 101%, като в крайна сметка това се удвоява.
Разходите са се повишили в 17 държави членки през същия период и са намалели в 9, включително Гърция, Кипър и Испания. Разходите за жилища в Полша остават непроменени.
Докато жилищните кризи измъчват различни страни в Европа, включително Ирландия, Португалия и Испания, тенденцията на рязко покачване на цените на имотите леко спря миналата година, когато цените на жилищата в Европа се понижиха леко със средно 0,3%.
Разглеждането на по-голямата картина обаче показва, че като цяло цените на жилищата са се увеличили с 48% средно между 2010 г. и 2023 г. в блока, като най-голямото увеличение е регистрирано в Естония (+209%), Унгария (+191%) и Литва (+154%). Цените на имотите са се понижили само в две страни членки (но няма данни за Гърция) в Италия и Кипър съответно с -8% и -2%.
Междувременно разходите за наем стабилно нарастват с общо 22% в периода 2010-2023 г., като почти всички страни членки отбелязват ръст с изключение на Гърция. За сравнение общата инфлация в ЕС за същия период е 36%.
Къде поскъпват най-много имотите?
Има обаче държави, в които цените на наемите се повишават далеч над средните. В Естония, където бяха регистрирани най-големите увеличения на цените на наемите, цената скочи с +211%, в Литва имаше скок от +169%, а наемите в Ирландия се удвоиха за същия период.
Средно хората в ЕС са похарчили около една пета (19,7%) от разполагаемия си доход за жилище миналата година, като най-висок дял е в Гърция (35,2%), Люксембург (27,6%) и Дания (25,9%).
В Норвегия, Швейцария и Германия хората харчат приблизително една четвърт от разполагаемия си доход за жилища.
За тези, които биха могли да се считат за изложени на риск от бедност в ЕС, този процент е много по-висок, средно 38,2%.
Къде хората са инвестирали най-много в имоти?
Хората в Кипър са инвестирали еквивалента на 8,6% от БВП на страната в имоти миналата година, според Евростат. В Италия този процент е 7%, малко повече отколкото в Германия (6,9%) и Франция (6,4%).
Най-нисък процент е регистриран в Полша (2,2% от БВП) и Гърция (2,3%).
Средната инвестиция в жилища в ЕС възлиза на 5,8% от БВП през 2023 г., приблизително около един трилион евро.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ще затварят ли заводи?
Около 4 милиарда пратки ще бъдат изпратени до ЕС тази година
Какво е Spotify Wrapped?