1 USD
1.74862 BGN
Петрол
64.92 $/барел
Bitcoin
$103,778.0

Пазарът на жилищни имоти у нас: Пети по поскъпване в ЕС от 2015 г. насам

Недвижими имоти

Къде цените на жилищата в ЕС скочиха най-много?

Цените на жилищата в ЕС са се увеличили с 53% от 2015 г. до 2024 г. По-високите разходи за строителство и лихвени проценти по ипотеките, ограниченото предлагане и увеличаването на покупките на жилища като инвестиция водят до главоломни ценови нива в някои страни в ЕС, съобщава Euronews.

Унгария отбеляза най-голям скок в цените, като жилищата струваха три пъти повече, отколкото през 2015 г. Днес цената на апартамент в столицата на страната, Будапеща, варира средно от 250 000 до 1,5 милиона евро. Но какво е положението в България?

Жилищния пазара у нас

Снимка: upravlenie.bg

България е пета по ръст в класацията като са отчетени 217,47% увеличение от 2015 г. до 2024 г. На първо място в класацията е Унгария. Тя е следвана от Исландия, където цените са приблизително 2,5 пъти по-високи от тези през 2015 г. В столичния регион, в Рейкявик и шест общини около него, жилищата са най-скъпи, със средни покупни цени от около 558 000 евро.

Според Банката на Исландия, с нарастването на предлагането и намаляването на търсенето, цените на жилищата се увеличават с по-бавни темпове, но годишната инфлация на цените на жилищата все още е била 8% през март.

Най-достъпните жилища

Междувременно, на дъното на списъка е Финландия, където цените на имотите не са значително по-високи от тези, които бяха преди почти десет години. Има обаче големи разлики между цената на жилищата в селските райони и в Хелзинки например.

Според неотдавнашния доклад на Global Property Guide, спадът на финландския пазар на недвижими имоти, който започна през 2021 г. и доведе до срив на цените с 14% годишно, вероятно е достигнал дъното си.

Те очакват продължаващото икономическо възстановяване да подпомогне постепенното покачване на цените на жилищата, главно на новопостроените, тъй като се очаква цената на жилищата втора употреба да се увеличи само незначително с 1-3% тази година. Апартаментите втора употреба имат средна цена от 4612 евро на квадратен метър, което води до повишаване на цената на такъв от 75 кв.м. до 345 900 евро, но в Хелзинки това може да е по-скоро 4-500 000 евро.

Евростат няма данни за цените на жилищата в Гърция, но според индекса на жилищните имоти на Банката на Гърция, цените са малко над нивото си от 2008 г. в градските райони.

Извън ЕС, в Турция, цените са 17 пъти по-високи от тези през 2015 г. В Истанбул, апартамент с две спални струва около 120 000 евро в днешно време. (Може да изглежда като добра сделка в сравнение със западноевропейските цени, но потребителските цени са се повишили с почти 38% на годишна база, а средните брутни заплати са малко над 600 евро на месец.)

Колко по-достъпно е наемането на жилище?

Снимка: iStock

Наемането на къща или апартамент също стана много по-скъпо в цяла Европа, въпреки че се увеличи с по-бавни темпове от цените. Според последните налични данни на Евростат, наемите в ЕС са се увеличили с 26,7% между 2010 г. и четвъртото тримесечие на 2024 г.

Имаше обаче страни, в които цените на наемите се повишиха далеч над средното ниво. Естония отбеляза най-голям скок в цените на наемите, които се утроиха (+212%) в сравнение с нивото им през 2010 г.), в Литва наемите станаха 175% по-скъпи, а в Исландия цените нараснаха със 120%. Гърция е на дъното на този списък, където цените на наемите са с 13% по-ниски през същия период.

Междувременно, в Турция, цените на наемите са близо 8,8 пъти по-високи от тези, които са били преди десетилетие, според последните данни на ОИСР.

Цените на жилищата - къде са най-високи в ЕС?

Разходите за жилища, включително плащането на комунални услуги, също се увеличиха значително в много държави членки на ЕС. Между 2015 г. и март 2025 г. хората в Естония са отбелязали най-голямото увеличение на разходите си за жилище в целия блок. Те са плащали малко повече от два пъти повече в сравнение с това, което са плащали 10 години по-рано.

Естония е последвана от Полша и Чехия, като всяка от тях е отчела разходи за жилище около 180% от тези през 2015 г. В рамките на блока най-малкият ръст е наблюдаван в Испания.

Къде хората са инвестирали най-много в имоти?

През 2023 г. хората в Кипър са инвестирали еквивалента на 8,6% от БВП на страната в имоти, според Евростат. В Италия този процент е бил 7%, малко повече отколкото в Германия (6,9%) и Франция (6,4%). Най-нисък е регистриран в Полша (2,2% от БВП) и Гърция (2,3%).

Средната инвестиция в жилища в ЕС е била 5,8% от БВП през 2023 г., което е приблизително един трилион евро.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук