
6 луксозни часовника, които не са Rolex
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
6550 фирми са вписани в поддържания от КСБ регистър
Инвестицията в имот е важно решение и всеки, решил се на тази голяма житейска крачка иска да се подсигури максимално срещу проблеми. Как обаче човек без професионално образование, който не разбира нищо от строителни материали, инженерни чертежи и няма роднини в бранша да избере на коя фирма да се довери при изграждането на дома му или при покупка на нов готов имот? Според експертите от Камарата на строителите в България едно от най-важните условия, които потребителите трябва да проверят, е дали компанията е вписана в Централния професионален регистър на строителя /ЦПРС/. Той се поддържа от браншовата организация и се обновява постоянно, така че информацията в него е актуална към всеки един момент.
Регистърът има публична част и на сайта му е достъпна базова информация за фирмите. Според Закона за Камарата на строителите в България всички компании, които работят на светло и изграждат обекти с площ над 100 квадратни метра разгъната застроена площ, трябва задължително да са вписани в регистъра. А за да се случи това, фирмите трябва да отговарят на редица изисквания. За това дали правилата са спазени, проверява специална 15-членна комисия, избрана от Камарата на строителите в България. Ако фирмата вече не отговаря на нужните условия или не подаде нужните документи за годишна актуализация, тя отпада от регистъра. И може занапред легално да изгражда само обекти под 100 кв. м. РЗП или да се занимава с ремонтни дейности, доставки и пр.
В регистъра се вписва абсолютно цялата информация за строителните фирми, както и какви строежи са имали право да извършват през годините. Последната информация се съдържа в категорията, като правилата за вписване в регистъра са такива, че фирма без достатъчно оборот, опит и наети професионалисти не може да извършва големи проекти.
За да бъде одобрена и вписана в регистъра, всяка строителна компания задължително трябва да разполага с техническо оборудване, което да позволява извършването на дейностите, заложени в съответната категория от регистъра – лека и тежка механизация и т.н. Освен това строителните фирми трябва да имат и съответният брой нает персонал с трудови договори, а една част от него и със съответното професионално образование, компетентност и опит да ръководи строежите.
Освен това, за да бъде вписана в ЦПРС, строителната фирма не трябва да дължи данъци и осигуровки за служителите си, да не е обявена в несъстоятелност, което пък гарантира на потребителя, че е коректна. Тя трябва да разполага и с необходимата застраховка, която да гарантира, че ако не изпълни работата си, ще понесе необходимите последици и няма да ощети партньорите и клиентите си.
От това колко са наетите професионалисти в компанията, какъв оборот е декларирала през изминалата година, какви дълготрайни материали притежава и какви обекти е изпълнявала досега, зависи и категорията, в която ще бъде вписана. Колкото по-висока е категорията, толкова по-сложни обекти има право да изпълнява фирмата.
В момента в Централния професионален регистър на строителя са вписани близо 6550 компании. Цялата информация е достъпна на следния линк: https://register.ksb.bg/.
* Текстът е предоставен от КСБ.
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Как вулканите могат да станат източник на устойчиво строителство
Вече са създадени такива сайтове, насочени към потребители на криптовалути