1 USD
1.91786 BGN
Петрол
80.59 $/барел
Bitcoin
$94,641.1

Брокер: Собствениците не продават, а чакат по-висока цена след приемането на еврото (ВИДЕО)

Брокерите чакат до 2 години един имот да излезе на пазара

За последните 14 години увеличението на цените на имотите в България е сред най-значителните сред страните в ЕС. Според данни на Евростат средното увеличение за цените на жилищата в ЕС е 54,18%, а за България – 110% за същия период.

  • Колко са се покачили цените на имотите в България за последните 14 години
  • Какъв наем можем да вземем на двустайно жилище в София в момента?
  • Защо собствениците на имоти чакат да приемем еврото, за да започнат да продават

Преди нас са Унгария и Естония - и двете с 230%, следвани от Литва (181%), Латвия (+154%), Чехия (+135%), Aвстрия (+114%) и Португалия (+113%). Единствената страна, която отчита спад, е Италия.

По думи на Полина Стойкова MRICS е изпълнителен директор и съсобственик на BULGARIAN PROPERTIES, това, което движи имотния пазар нагоре у нас продтлжава да бъде достъпното банково финансиране. Лихвените проценти у нас продължават да се движат на исторически ниски нива от 2,5% до 2,9%, което прави възможността за теглене на кредит за покупка на имот по-голяма за по-широк кръг от населението.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Виждахме как обемите на отпуснатите кредити растяха с над 30% на годишна база. Това даде стимул на пазара да ускори своя растеж, който беше леко забавен към края на 2023 г.“, коментира тя данните на Евростат за високи ръст на цените за последната година у нас с 16,5%.

Фактори, които влияят на по-големия достъп до покупка на имот са и ниската безработица (3,9%), както и повишаването на доходите и икономическото развитие, което страната отбелязва?

Снимка: Евростат
Кой движи пазара на имоти?

Движението на пазара у нас се осъществява между две основни групи купувачи – хората, които идват в големите градове, за да работят и търсят имот за живеене, както и от инвеститори.

По думи на Стойкова този процес е комбинация от двата вида търсене като през изминалата година интересът е по-скоро равен и от двете страни.

Традиционно българинът търси вариант да съхрани своите спестявания в имоти, а в момента приблизителната стойност на двустайно жилище в София е около 150 хил. евро, а наемът за същото би бил около 700 евро.  

В търсенето или е предлагането е проблемът с високите цени?

По думи на Стойкова проблемът у нас е ограниченото предлагане на имоти, като понякога на един брокер се налага да чака до 2 години едно жилище да излезе на пазара.

„През миналата година предлагането спадна с 10% под това през предходната година, защото хората задържат решенията си за продажба на имот, защото хората очакват още покачване на цените след влизането в еврозоната“, казва тя.

Тя разяснява, че хората не бързат да продават не само в големите градове, но и при ваканционните имоти.

Снимка: iStock
Стойкова прогнозира, че годишния темп на покачване на цените по-скоро ще се запази през първата половина на годината и ще се покачи през втората.

„Ако тръгнем от ръст от 16,5% в края на годината, няма как изведнъж да спадне под 10%“, добавя тя.

Хипотетично най-рано година след приемането на еврото собствениците на жилища ще се успокоят, че няма риск "да се минат" и масирано да започнат да продават. Ако това се случи, може да доведе до насищане с вторични продавачи, и ако не свали цените, това поне ще ги уравновеси.

Целият разговор може да чуете във ВИДЕОТО!

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст