Петър Ганев, ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.
Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%
ЕС трябва да мобилизира 5% от БВП-то си, за да остане конкурентоспособен на САЩ и Китай
Преизбирането на Доналд Тръмп поставя Европа пред предизвикателни години, като най-големият ефект от новата политика за икономиката на САЩ ще се отрази най-вече в областта на търговията, отбраната и климата. Експертите предупреждават за потенциални икономически удари, призовавайки ЕС да действа решително, като спешно засили конкурентоспособността и да утвърди своята геополитическа автономия.
До завръщането на Доналд Тръмп в Овалния кабинет на 19 януари остават броени часове. Ерата „Тръмп 2.0“ ще даде началото на още четири години от президентството.
След като републиканците си осигуриха контрол както върху Камарата на представителите, така и върху Сената, Тръмп сега разполага със значителна власт, за да прекрои политиките на САЩ, промяна, която поставя на карта икономиките и политическата стабилност в световен мащаб - особено в Европа, казва Euronews Business.
Победата на Тръмп отново предизвика въпроси относно търговското напрежение, отговорностите за отбраната и сътрудничеството в областта на климата, като анализаторите предупреждават, че неговата програма „Америка на първо място“ може да повлияе сериозно на Европейския съюз.
Бившият президент на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу описа завръщането на Тръмп на власт като "шокова терапия" за континент, който се бори с война, нарастващ политически национализъм и икономическа стагнация. По негови думи ерата „Тръмп 2.0“ изостря и трите предизвикателства.
Макар и разрушителни, политиките на Тръмп може да принудят Европа да се справи със своите структурни слабости.
Барозу повтори неотдавнашен призив от бившия президент на Европейската централна банка Марио Драги, подчертавайки, че ЕС трябва да мобилизира допълнителни 750-800 милиарда евро годишно, което се равнява на приблизително 5% от неговия брутен вътрешен продукт, за да остане конкурентоспособен на САЩ и Китай.
Той подчерта спешната необходимост лидерите на ЕС да предприемат смели действия, като използват дълбоките икономически връзки между Европа и Съединените щати, за да възпрат Вашингтон от въвеждане на търговски мерки, които биха могли да бъдат пагубни и за двете икономики.
„ЕС има шанс да престане да бъде геополитически тийнейджър и постепенно да се налага на световната сцена заедно с Америка и Китай“, каза Барозу.
Очертават се търговски сътресения
Заплахите на Тръмп за налагане на мита върху европейски стоки, особено върху автомобилите, може да ударят тежко най-големите икономики в ЕС.
Икономистът на Goldman Sachs Свен Яри Стен прогнозира, че мито от 10% върху вноса в САЩ ще намали с 1% БВП на еврозоната, като Германия ще усети спад от 1,1%, Великобритания ще се свие с 0,7%, а Испания ще загуби 0,6%.
Ще навредят ли търговските тарифи на Доналд Тръмп на Европа?
Несигурността на търговската политика сама по себе си представлява значителен риск. Анализаторите подчертаха, че „действителният размер на увеличенията на митата може да има по-малко значение за растежа, отколкото създадената несигурност в търговската политика“, тъй като предприятията отлагат инвестициите и коригират веригите за доставки в очакване на възможни смущения.
Външната политика на Тръмп, особено неговата критика към НАТО и намалената подкрепа на САЩ за европейската сигурност, натоварва ЕС допълнително.
Постигането на целта на НАТО за разходи за отбрана от 2% от БВП може да струва на ЕС допълнителни 0,5% от БВП годишно, според Goldman Sachs.
Въпреки че тези разходи ще укрепят военната готовност, икономическите ползи от тях вероятно ще бъдат ограничени поради ниските коефициенти на отбрана в Европа. Рисковете от намалено участие на САЩ в региона са значителни.
Посоката на движение в Европа
Преизбирането на Тръмп също така подчертава необходимостта Европа да укрепи своята геополитическа автономия.
Никлас Поатие от мозъчния тръст Bruegel отбеляза сложността на разработването на нова стратегия за Украйна при Тръмп, който даде знак за нежелание да „плаща за европейската сигурност“, но има финансови стимули да продължи да продава оръжие на Украйна. Европа ще трябва да поеме по-голяма отговорност за своите съседи, като гарантира, че намаленото участие на САЩ няма да създаде уязвимости.
Координираната стратегия ще бъде жизненоважна, за да се гарантира, че интересите на сигурността на Европа няма да бъдат фрагментирани от отделните държави-членки, които се стремят към по-тесни двустранни връзки с Вашингтон.
Климат: Екологичните политики са застрашени
Скептицизмът на Тръмп към изменението на климата и противопоставянето му на Европейската зелена сделка сигнализират за значителни рискове за глобалното екологично сътрудничество. Експертите се страхуват, че ако САЩ се оттегли от международни споразумения за климата и увеличена подкрепа за изкопаемите горива, Европа ще трябва да „плаща“ повече.
Тази промяна може да подкопае лидерството на ЕС в действията в областта на климата и да попречи на международните усилия за напредък в устойчивите политики.
Последвайте businessnovinite.bg вКъм декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%
145-те служители управляват изживяването за повече от 150 000 VIP пътници годишно
Тръмп обеща да спаси TikTok по време на предизборната си кампания