1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

"Басейн, охрана, но и до 1000 лв. такси": Колко струва да живееш в затворен комплекс? (ВИДЕО)

Питаме експерта в недвижимите имоти Евгени Василев, колко струват жилищата в "Бояна"

Покачването на цените на имотите в големите градове, както и новият начин на живот след COVID-19, доста промениха пазара. Все по-често хора, които имат достатъчно доходи да си позволят апартаменти в по-централните квартали на София, започнаха да предпочитат за същата сума да потърсят място в по-крайните квартали с двор и гледка към планината.

Така стигнахме и до „Бояна“. Някой го наричат „кварталът на богатите“, защото през годините това е едно от местата, което държи високи стойности на цените, но в същото време кварталът е смесица от необичайна еклектика от недовършени пътища дп луксозни сгради – все по-често под формата на „затворени комплекси“.

За да разберем малко повече за спецификата на квартала и затворените комплекси се обръщаме към експерта Евгени Василев, главен изпълнителен директор на агенцията Arco Real Estate.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какво трябва да знаем, ако искаме да живеем в затворен комплекс?

„Жилищата в затворен комплекс имат една конкретна специфика. Те са със собствен двор, обикновено в затворения комплекс има детски площадки, басейни, зони за отдих, барбекю зони и собствена инфраструктура и е много важно купувачите на такива жилища да са наясно с поддръжката и почистването им“,  казва Евгени Василев.

По негови думи първото изключително важно нещо е собствениците да са наясно точно как се осъществява организацията по поддържането на общите части, освен, разбира се, спецификите на имота, който купуват.

Скъпо ли е да живееш в затворен комплекс?

„Скъпо е субективно понятие, но наистина е по-скъпо от това да живеете в апартамент. Част от народопсихологията на българина е да не му се плащат големи такси за общите части“, допълва Василев.

Той разяснява, че поддръжката включва почистване, отстраняване на технически повреди и 24-часова охрана, а месечните такси могат да варират от 300 до 1000 лв. на месец, ако се налагат по-сериозни услуги и поддръжки на самия комплекс.

„Няма разлика за цената толкова в кой квартал е имота, има разлика какво включва самата поддръжка и услугите, които предлага комплекса. Дали той е в „Бояна“ или „Драгалевци“ услугата е една и съща“, допълва той.

Затворените комплекси на морето

Ако изберете жилище в затворен комплекс на морето, цената за поддръжка със сигурност ще бъде по-ниска от тази в София.

„Там логиката е че се плаща на кв. м на годишна база. Това са ваканционни имоти, които се ползват сезонно.“, казва Василев и допълва, че за един двустаен апартамент на нашето Черноморие поддръжката е близо 1000 лв. на година или 70-80 лв. на месец, като цената е по-висока, ако в комплекса има и басейн и места за забавление.

Кварталът на богатите ли е „Бояна“?

По думи на експерта в момента медианата цена на имотите в „Бояна“ е около 2 000 евро - 2 200 евро за кв. м.

„Под медианна цена имам предвид, че изключвам най-скъпите оферти, които са на пазара в момента, които според нас са изключително надценени, но изключвам и оферти, които са с нереално ниска цена“, казва експерта.

Той допълва, че ако сравним тези цени с онези на центъра със сигурност в центъра на София има по-скъпи оферти и традиционно там си остават най-високите цени на имотите. Става въпрос за „Идеален център“, „Лозенец“, „Изток“ и „Изгрев“.

Кои са купувачите в затворените комплекси?

Предимно бивши ползватели на апартаменти, които генерират интерес да се преместят от тристаен и четиристаен апартамент към къща или по време на събитията около локдауна и COVID-19.

„Никой от нашите имоти в затворен комплекс в Бояна не е купен с инвестиционна цел, хората си ги купиха, за да живеят тук“, допълва той.

Вижте как изглеждат и какво да очаквате от затворените комплекси във ВИДЕОТО?

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук