Строят най-голямото летище в света на изкуствен остров
Къде ще се намира то?
Това са най-продаваните валути за годината у нас
Както и през миналата година, двете най-търсени валути в България остават американският долар и еврото. Това показват последните данни на Tavex.
Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим ефект върху търсенето на съответните валути. Те намират място в челната десетка заедно с британския паунд и швейцарския франк, като лирата държи бронза в класацията и през 2023 г. и през 2024 г.
Екзотичните валути също са в потребителската кошница на българските клиенти и показват засилващ се интерес към далечни дестинации. Туристическият поток към Обединените арабски емирства води до голямо търсене на дирхама, шопингът в Дубай го заковава на седма позиция в класацията пред японската йена и повечето останали европейски валути.
Подобен е ефектът за тайландския бат, който измества канадския долар заради същия висок туристически интерес към азиатската страна. Става ли дума за Азия, данните показват, че пътуването към Китай също се засилва. Юанът е 21-ви в класацията през 2023 г., а през сегашната година се изкачва на 13-то място.
Обратна е ситуацията с израелския шекел. Заради все по-горещите конфликти вътре и около Израел, от 16-тата най-търсена валута през 2023 г., той спада на 37-мо място през 2024 г. и напълно изпада от топ 40 в последното тримесечие. Когато видим данните за туризма в Израел за отиващата си година, със сигурност ясно ще проличи, че той е понесъл тежък удар през последните 12 месеца.
Ето и ТОП 20 за 2024 г.:
1. Евро
2. Американски долар
3. Турска лира
4. Британски паунд
5.Швейцарски франк
6. Румънска лея
7. Сръбски динар
8. Дирхам на Обединените арабски емирства
9. Канадски долар
10. Тайландски бат
11. Японска йена
12. Унгарски форинт
13. Китайски юан
14. Чешка крона
15. Руска рубла
16. Полска злота
17. Албански лек
18. Индонезийска рупия
19. Македонски денар
20. Австралийски долар
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
Къде ще се намира то?
В Европа като цяло обаче, пазарът на нови автомобили се свива
В миналото обаче ЕЦБ е била силно критична към криптоактивите