Задава ли се вдигане на данъци у нас?

Финансовото министертво с призив за ограничаване на харчовете и повишаване на приходите в бюджета.

 

Финансовото министертво с червена светлина за растящите разходи в държавната хазна.  

Снимка: bTV Media Group

Причината - по- високите пенсии, субсидиите за електроенергия и намалените ставки за ДДС раздуват значително разходите в държавния бюджет, става ясно от данните на финансовото министерство.

От ведомството призовават за ограничаване на харчовете и повишаване на приходите в бюджета, така че дефицитът да се ограничи до 3% през 2023г.   

Означава ли това, че се задава вдигане на данъци у нас?  

Снимка: iStock

Държавната хазна излезе на червено още в самото начало на годината. За пръв път от 2015-та насам, бюджетът е "на минус" още от  февруари. Дефицитът възлиза на 250 млн. лв., а за година състоянието на хазната се влошило с 1 млрд.лв, това сочат предварителни данни данни на Министерство на финансите за февруари. 

От къде идват харчовете?  

По-високите пенсии, субсидиите за електроенергия и намалените ставки за ДДС допринасят в най-голяма степен за по-високите разходи на държавния бюджет, става ясно от данните на финансовото министерство. 

 
Снимка: bTV Media Group

В отделните разходни показатели най-значително нарастване има при разходите за пенсии, които се увеличават с над 700 млн. лв., както и в частта на разходите за субсидии (с около 680 млн. лв.), разходите за издръжка (с около 400 млн. лв.), разходите за персонал (с близо 400 млн. лв.), и др., отчитат от Министерство на финансите.

Прекомерен дефицит? 

От финансовото министерство припомнят, че по пътя към еврото, бюджетният дефицит за 2023г., трябва да се ограничи до 3%. За целта от ведомството призовават за ограничаване на разходите и повишаване на приходите. 

„При обсъждането и приемането на Закона за държавния бюджет на за 2023 г. да бъдат обсъдени и приети мерки както в разходната част на бюджета, така и за подсилване на приходите, с оглед да бъдат финансирани разходите по действащото законодателство при запазване на устойчивостта на публичните финанси и спазване на действащите фискални правила в Закона за публичните финанси“, казват от финансовото министерсво. 

Снимка: iStock
Справка на businessnovinite.bg показва, че мерките в COVID-19 пандемията, като намалената ставка на ДДС за ресторантьорите, компенсациите за скъп ток, както и други данъчни преференции струват близо 840 млн. лв. за последната година

Орязването на част от тези харчове е един вариантите за затягане на разходите, другият  е вдигане на данъци.

В противен случаи може да се наложи теглене на нов държавен дълг, с който да се покрие прекомерния дефицит. 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст