"Не" на ананаса: Ресторант таксува 120 долара за добавка към пицата
Пицарията изненада клиентите си с новото си предложение
Около 33% от всички ежедневни транзакции в световен мащаб се осъществяват с евро
Около 341 млн. души в света използват еврото ежедневно, което го нарежда на второ място сред най-използваните валути в света. Въпреки че не са част от еврозоната редица страни са припознали общата европейска валута и я използват в ежедневните си плащания.
Някои части от еврозоната изобщо не се намират на континента Европа
Част от еврозоната пък са и места, които не се намират физически на континента. Сред тях са френските отвъдморски департаменти Гваделупа, Френска Гвиана и Мартиника в Карибите, както и Майот и Реюнион в Индийския океан, където можете да разплащате с евро. Други примери са португалските острови Мадейра и Азорските острови, както и испанските Канарски острови.
Като част от еврозоната и тъй като попадат в рамките на законовите права и надзор на съответната държава-членка на Европейския съюз, тези региони използват еврото.
Евро, което не е нито в ЕС, нито в еврозоната
Еврото може да се намери и в други държави и региони, които не са нито част от ЕС, нито от еврозоната.
Княжество Монако, Република Сан Марино, Ватикана и Княжество Андора са сключили парични споразумения с ЕС, предоставящи им правата да произвеждат ограничени количества евромонети със собствен дизайн от националната страна, но не и да емитират евробанкноти.
Някои френски отвъдморски територии, които не са част от Европейския съюз, също са подписали споразумения с ЕС. Те обаче не издават собствени монети. Сред тях са островите Сен Пиер и Микелон близо до източното крайбрежие на Канада, ккато и остров Сен Бартелеми.
Косово и Черна гора на Балканите използват еврото като национална валута, но нямат споразумения с ЕС. Това е в съответствие с по-старата практика на използване на германската марка, която преди това беше валутата в тези области.
В Косово приемат еврото още преди 21 години. Направили го без спорове, без да висят в чакалнята на еврозоната и без да са член на ЕС! Просто заменили германската марка, която до този момент използвали с европейската валута. Когато през 2008 г. Косово се отцепило от Сърбия, в най-младата държава в Европа решили еврото да им бъде национална валута. Въвели я едностранно, без официално парично споразумение с Брюксел и ЕЦБ. Косово няма право да сече монети. Използва само парите, които са в обращение.
Свързани валути
Няколко страни и територии извън еврозоната и ЕС свързаха своите валути с еврото. В някои случаи това се случва чрез двустранно споразумение със страни от еврозоната (като Франция или Португалия), докато в други е едностранно решение на съответната държава. Използват се различни системи за установяване на тези връзки.
Страните от ЕС извън еврозоната обвързват своите валути с еврото чрез Механизма на обменните курсове (ERM II). Тази връзка е едно от условията за присъединяване към еврозоната.
Страните, които не са част от ЕС или не желаят да се присъединят към ERM II, могат да решат да поддържат обменен курс спрямо еврото, който може да се колебае само в определени граници („обвързан валутен курс“). Паричните власти на страните сами поддържат това фиксиране на валутния курс, като се намесват на валутните пазари. Еврозоната няма споразумения или задължения за подкрепа на тези валути.
Други страни връзват националната си валута с „кошница“ от валути, а една тях е еврото. В такива случаи връзката е по-малко пряка. Обменният курс на националната валута е свързан с фиктивен обменен курс от „кошница“ от други валути, като еврото, щатския долар и японската йена
Международно присъствие
Широкото използване на еврото в международната финансова и парична система показва неговото глобално присъствие
Еврото се използва широко, наред с щатския долар, като важна резервна валута при спешни парични ситуации. През 2015 г. повече от една пета от глобалните валутни наличности бяха в евро
Еврото е втората най-активно търгувана валута на валутните пазари. Това е около 33% от всички ежедневни транзакции в световен мащаб.
Еврото се използва за емитиране на държавни и корпоративни дългове по целия свят. През 2015 г. делът на дълга, деноминиран в евро, на световните пазари беше около 40%, наравно с ролята на щатския долар на международния дългов пазар
Еврото е валута, използвана за фактуриране и плащане в международната търговия, не само между еврозоната и страни извън ЕС, но и между държави извън ЕС. Използва се като валута за търговско фактуриране за повече от 50% от целия внос на еврозоната и за повече от 65% от целия износ на еврозоната.
Припомняме, че България все още чака присъединяването си към еврозоната и приемането на еврото, защото при последния конвергентен доклад се оказа, че не успява да покрие изискването за инфлация. Формалното изискване на т.нар. критерий за ценова стабилност е средният темп на инфлацията за период от една година в България да не надвишава с повече от 1,5 процентни пункта размера на инфлацията на трите държави членки с най-добри показатели.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Пицарията изненада клиентите си с новото си предложение
Защо турбуленцията е по-често срещана в близост до планините?
Съставени 214 акта за установяване на административни нарушения