Икономист: Не изпълняваме критерия за еврото с 0,14% по-висока инфлация
Каква трябва да бъде инфлацията в България, за да влезем в еврозоната?
За bTV Бизнес Новините икономистът Стоян Панчев изчисли, че не покриваме критерия за инфлация с 0,14% и така за порден месец се разминаваме с приемането на еврото. Последните данни на Националния статистически институт (НСИ) от днес показаха, че годишната инфлация в страната за декември 2024 г. спрямо същия месец през 2023 г. е 2,2%. Регистрираната годишна инфлация през ноември беше 2,1%, което показва леко покачване с 0,1%.
- Какво е конвергентен доклад?
- Колко трябва да е инфлацията на България, за да влезем в еврозоната?
Панчев прогнозира, че разликата от 0,14% по формулата за изчисление на инфлацията за влизане в еврозоната ще продължи да се увеличава, защото очакванията са през януари тя да бъде по-висока от тази през декември, макар и с малко.
Каква трябва да бъде инфлацията в България, за да влезем в еврозоната?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Формалното изискване на т.нар. критерий за ценова стабилност е средният темп на инфлацията за период от една година в България да не надвишава с повече от 1.5 процентни пункта размера на инфлацията на трите държави членки с най-добри показатели.
По думи на Панчев обаче, все още няколко държави в еврозоната не са подали данните си за декември, като те ще станат ясни утре (16.01.2025 г.)
Към края на 2024 г. страните с най-ниска инфлация в ЕС са Литва, Финландия и Италия.
Така технически България все още не отговаря на критерия, освен ако от сметките не се извадят държави, където отклонението от средните нива в ЕС е голямо и е движено от местни фактори.
Стоян Панчев допълни за bTV Бизнес Новините, че дори България да е готова за еврото по този критерии и поиска извънреден конферентен доклад, все още ще подлежи наблюдение още известно време.
Какво представлява конвергентният доклад?
Последният редовен конферентен доклад беше публикуван за 2024 г. Конвергентният доклад представя оценката за напредъка, постигнат от държавите членки извън еврозоната по отношение на приемането на еврото. Той обхващаше шестте държави членки извън еврозоната, които са правно задължени да въведат еврото: България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.
В доклада тогава се стигна до заключението, че разгледаните държави членки показват смесени резултати по отношение на сближаването. Понастоящем нито една от тях не отговаряше на всички критерии за присъединяване към еврозоната. България беше единствената държава, която изпълняваше всички критерии без един и в която националното законодателство може да се счита за съвместимо с правилата на Икономическия и паричен съюз и това беше инфлацията.
Конвергентен доклад се публикува най-малко веднъж на две години или по искане на държава членка на ЕС, желаеща да се присъедини към еврозоната.