
Роджър Федерер стана първият тенис милиардер
Нетното му състояние се оценява на 1,3 милиарда долара
Цените изненадващо над прогнозите
Инфлацията в еврозоната се повиши повече от очакваното през април, тъй като въздействието на търговските мита започна да се отразява върху потребителската кошница. Това представлява ново изпитание за Европейската централна банка (ЕЦБ), която се стреми да намали лихвените проценти.
Ценовият натиск в региона надхвърли очакванията, поставяйки под въпрос траекторията на дезинфлацията и поставяйки спирачка на оптимистичните планове за паричната политика, съобщава Euronews.
Според предварителните данни на Евростат, потребителските цени са се увеличили с 2,2% на годишна база, над прогнозата от 2,1%. На месечна база темпът остана 0,6%, същият като през март, което показва забавяне на дезинфлационния импулс.
Особено обезпокоителен за Франкфурт е скокът в основната инфлация (без храни и енергия) – тя достигна 2,7% спрямо 2,4% през март и надмина консенсуса от 2,5%. Това е първото ѝ повишение от май 2024 г., като услугите остават основен двигател на ръста.
Инфлацията в сектора на услугите, което е ключов индикатор за ЕЦБ, скочи до 3,9% на годишна база спрямо 3,5% през март. Само през април, цените в този сектор нараснаха с 0,9%.
Също така, храните, алкохолът и тютюнът увеличиха инфлационния натиск от 2,9% на 3%. Единствената облекчаваща тенденция идва от енергийния сектор, където цените спаднаха с 3,5% спрямо година по-рано.
Данните разкриват значителни разлики между държавите членки. Естония отчете най-висока инфлация – 4,4%, следвана от Нидерландия и Латвия с по 4,1%. Франция отбеляза най-нисък ръст – само 0,8%.
Финансовите пазари останаха стабилни въпреки по-високата от очакваното инфлация. Инвеститорите изглежда възприеха данните като временно колебание, а не като дългосрочна заплаха за паричната политика.
Доходността на двугодишните германски облигации Schatz се запази на 1,73%, а десетгодишните Бундове останаха на 2,46%. Еврото също не реагира, запазвайки нивото от 1.1330 спрямо долара.
Фондовите пазари продължиха своето рали, подкрепени от добри финансови резултати. EuroSTOXX 50 нарасна с 0,8%, а германският DAX – с 1,8%, отбелязвайки осми пореден ден на растеж.
Сред звездите на деня бе Rheinmetall AG с ръст от 3,6%, благодарение на продължаващото търсене на военно оборудване. В EuroSTOXX 50, ING Groep, Airbus и Bayer отбелязаха силно представяне с ръст между 4% и 5%.
На другия полюс, акциите на Munich RE и енергийната RWE спаднаха с близо 5%.
Индексът EuroSTOXX Bank се повиши с 1,9%, отразявайки увереността на инвеститорите дори при перспективата за удължен период на рестриктивна политика.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Нетното му състояние се оценява на 1,3 милиарда долара