1 USD
1.81146 BGN
Петрол
72.41 $/барел
Bitcoin
$83,493.5

Търговските мита могат да повишат инфлацията в еврозоната с 0,5%, предупреждава ЕЦБ

Финанси

Увеличените търговските търкания могат да нарушат веригите за доставки, да повишат разходите и да забавят глобалния растеж

Една търговска война може да повиши инфлацията в еврозоната само с половин процентен пункт с пагубно въздействие върху растежа, предупреждава президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард. По нейни думи нарастващото търговско напрежение и по-слабото евро могат да усложнят паричната политика, съобщи Euronews.

Търговската несигурност представлява значителна заплаха за растежа и инфлацията в еврозоната, като се очаква ценовият натиск, обусловен от тарифите, да се засили.

По време на изслушване в Европейския парламент, Лагард призна, че инфлацията може да попречи на възстановяването на еврозоната и да предизвика повишаване на цените. Причината? Повишената търговска несигурност - особено произтичаща от променящите се политики на Съединените щати.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Нова вълна от мита, добави тя, може да повиши инфлацията с до 0,5 процентни пункта, усложнявайки усилията на ЕЦБ да стабилизира цените, като същевременно забавя икономическия растеж.

Как търговските мита на САЩ ще се отразят на еврозоната?

Лагард отбеляза, че новата администрация на Доналд Тръмп във Вашингтон е предприела различен курс, което води до „изключително високи“ нива на несигурност по отношение на световната търговия.

„Светът не чака нас“, каза Лагард, предупреждавайки, че увеличените търговските търкания могат да нарушат веригите за доставки, да повишат разходите и да забавят глобалния растеж.

Един от най-големите рискове е потенциалът за по-високи американски мита върху европейския износ. Анализът на ЕЦБ предполага, че мито от 25% върху европейски стоки ще намали растежа на БВП на еврозоната с около 0,3 процентни пункта през първата година.

Ако ЕС отвърне със собствени мита, тази цифра може да нарасне до 0,5 процентни пункта.

„Основната тежест на въздействието върху икономическия растеж ще се съсредоточи около първата година след повишаването на митата; след това ще намалее с течение на времето, но оставяйки постоянен отрицателен ефект върху нивото на производството“, каза Лагард.

Освен опасенията за растежа, митата също биха могли да повишат инфлацията.

„Ответните мерки на ЕС и по-слабото евро – в резултат на по-ниското търсене на европейски продукти в САЩ – биха могли да повишат инфлацията с около половин процентен пункт“, каза тя.

Застрашено ли е възстановяването на еврозоната?

Икономиката на еврозоната се разшири с 0,9% през 2024 г., което е почти двойно повече от 0,4%, регистрирани през 2023 г. И все пак Лагард посочи, че растежът се е забавил през последните месеци на миналата година, като първото тримесечие на 2025 г. показва подобни модели.

Въпреки това ЕЦБ очаква растежът да продължи, макар и със скромни темпове, като прогнозата за БВП ще нарасне с 0,9% през 2025 г., 1,2% през 2026 г. и 1,3% през 2027 г.

Общата инфлация намаля до 2,3% през февруари от 2,5% през януари, докато основната инфлация – без нестабилните цени на енергията и храните – се понижи леко до 2,6%. ЕЦБ очаква инфлацията да бъде средно 2,3% през 2025 г., преди да се установи на целта си от 2% през 2027 г. Ключов двигател на тази тенденция е забавянето на растежа на заплатите, който се забави след скока в отговор на пика на инфлацията след пандемията.

Лихвеният курс на ЕЦБ: Предстои ли облекчаване?

Централната банка понижи основните си лихвени проценти по-рано този месец с 25 базисни пункта, с което лихвата по депозитите достигна 2,50%, което е спад от пика през 2024 г. от 4,00%.

„Нашата парична политика е значително по-малко рестриктивна“, каза Лагард, обяснявайки, че „новите заеми стават по-евтини за фирмите и домакинствата, докато растежът на заемите се увеличава“.

Въпреки това Лагард подчерта, че ЕЦБ не се ангажира преждевременно с намаляване на лихвените проценти.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук