САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Това се случва след двугодишна пауза
Куба обяви, че ще започне да обменя долари и друга чуждестранна валута за местнo песо след двугодишна пауза, по време на която жителите се обърнаха към неформалния паричен пазар за пари в брой, предава Reuters.
Решението да започне продажбата на долари и евро в Куба, която не разполага с пари в брой и едва ли може да си позволи подобни транзакции, има за цел да потуши черния пазар, каза министърът на икономиката Алехандро Гил, който официални лица отчасти обвиняват за скочилата инфлация.
Песото няма стойност извън Куба, така че кубинците, които искат да пътуват, да мигрират или да купуват основни стоки в магазините на острова, се насочват към черния пазар, което повишава търсенето на чуждестранна валута и сваля стойността на песото.
Правителството фиксира обменния курс, който в момента е 25 песо за долар, но преди близо три седмици започна да купува чуждестранна валута за 120 песо за долар. "Първа стъпка", каза Гил в началото на август, в борбата с неформалните пазар.
Въпреки това песото продължи да пада на все още съществуващия, макар и незаконен, отслабвайки до 140 песо за долар, според независимото онлайн издание El Toque.
Президентът на централната банка Марта Уилсън Гонзалес каза, че това ще помогне за повишаване на покупателната способност на кубинците, които печелят само в песо, но нямат достъп до чуждестранна валута чрез парични преводи или от туристическата индустрия.
Кубинците ще бъдат ограничени до максимум 100 долара на транзакция и такива обмени ще зависят от наличието на пари в брой на всяко място. Долари няма да се продават на летищата, добави Гонзалес..
Кубинските банки и обменни къщи спряха да приемат долари на своите граждани през 2020 г., позовавайки се на санкциите на САЩ, и спряха да продават чуждестранна валута за песо скоро след това, заявявайки, че просто нямат пари в брой.
Според правитеслтвото инфлацията е била 77% през 2021 г. и 28% до юни тази година, докато много независими икономисти в и извън страната казват, че тя е трицифрена.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците