1 USD
1.80911 BGN
Петрол
Bitcoin
$70,477.0

Кои са тайните символи в доларовата банкнота и какво означава знакът $?

Финанси

Американският долар е основна резервна валута в света, а историята му е интересна

Доларът е една от най-ползваните валути в света. И тя, подобно на еврото, има своята интересна история. 

Историята на щатския долар започва от самото основаване на Съединените американски щати, като се базира на испанския сребърен долар, който е бил в употреба в северноамериканските колонии на Обединеното кралство повече от 100 години преди Декларацията за независимост на Съединените щати.

Снимка: istockphoto.com

Новият Закон за монетите на Конгреса от 1792 г. установява щатския долар като стандартна парична единица на страната, създавайки монетния двор на Съединените щати, натоварен с производството и пускането в обращение на монети. 

От основаването на системата на Федералния резерв през 1913 г. като централна банка на Съединените щати, доларът се емитира предимно под формата на банкноти на Федералния резерв. Сега американският долар е основната резервна валута в света, държана от правителствата по целия свят за използване в международната търговия.

Отпечатаните в момента валути са $1, $2, $5, $10, $20, $50 и $100. През 1946 г. печатането на банкноти над 100 долара е спряно и циркулацията им е официално спряна през 1969 г. Тогавашният президент Ричард Никсън въвежда законодателство за спиране на печатането на банкноти с големи купюри, след нарастващото им използване от престъпни организации и нарастващата популярност на електронно банкиране.

Снимка: istockphoto.com

Въпреки че все още е предимно зелена, серията след 2004 г. интегрира други цветове, за да помогне за разграничаването на различните деноминации. 

Съединените щати издават различни деноминации, като най-често срещаните купюри са 1 цент, 5 цента, 10 цента, 25 цента, 50 цента и 1 долар. Монетният двор на САЩ произвежда и разпространява монети за плащане на продукти и услуги. Той също така издава колекционерски и възпоменателни монети за търг. Монетите се използват за почитане на индивид, събитие или място.

Интересни факти за долара

„Хартиените“ пари

Всъщност доларите не са от хартия. Те са направени от тъкан, която съдържа 75% памук и 25% лен, пише Tavex. Това прави доларите устойчиви на пране и по-трудни за късане. Точно на тази тъкан се дължи и така наречената структура на доларовата банкнота, а тя е най-сигурният отличителен знак за истинност на банкнотата. Когато погледнете долара на светлина ще забележите, че „хартията“ има структура, която много ясно си личи- малки кутийки или пресечени хоризонтални и вертикални линии. Ако те липсват имате проблем- Най вероятно банкнотата ви е фалшива.

Какво означава $ ?

Откъде точно поизлиза знака за долар си остава загадка. Реално, символа няма нищо общо нито с наименованието на валутата, нито пък е специално създаден за нея. Според Бюрото за гравиране и печат на САЩ, преди отпечатването на първия хартиен долар в страната широко се използват мексикански и испански песос и тяхна абревиатура е била PS. За улеснение често двете букви са се изписвали една върху друга и от тази комбинация се е появил знакът $.

Президенти

Всички знаят, че на доларите са изобразени американски президенти. На $1 – Вашингтон на $5 – Линкълн, на $10 – Хамилтън, $20 – Джаксън, $50 – Грант, а на $100? Върху стотачката е образът на Бенджамин Франклин, който обаче никога не е бил президент на Съединените щати. Той е виден политик, общественик, писател, издател, учен, дипломат и дори изобретател, но не и президент. Той е наричан от американците още и баща и основател на САЩ. Именно заради голямата роля в създаването на американската държавност и е участието му в подписването на Декларацията за Независимост на САЩ е удостоен с честта именно неговият лик да бъде поставен върху 100-доларовата банкнота.

Жени и пари

Любопитен е въпроса, изобразен ли е някога лика на жена върху американските банкноти. Отговорът е да. Това е била Марта Вашингтон- съпруга на първият президент на Щатите. Тя е била изобразена на банкнотите от $1 от 1886г. на лицето, а на банкнотите от 1891 лика и е върху гърба. За съжаление тя се е радвала на мимолетна слава и не след дълго върху 1 долар застава мъжът ѝ.

Снимка: istockphoto.com
100 000 долара

Ако в момента притежавате 100 000 долара вие ще имате 2 ”тухли”, всяка по 5 пачки, а всяка пачка с по 100 банкноти. Тоест, общо 1 000 стотачки. Годината обаче е 1934 и за пръв път се печатат нови долари с номинал 100 000. Тогава, вие можехте да притежавате тази не малка сума не в хиляда, а само в една единствена ценна хартийка. 100 000 е и най-големият номинал долари, който някога е съществувал. В действителност, те са представлявали златни сертификати и са били използвани за междубанкови разплащания или уреждане на заеми във Федералният резерв.

Символи в доларите – случайност? 

Има много филми, статии и научни изследвания посветени на скритите символи в доларовите банкноти. Не са малко хората, които вярват, че няма нищо случайно върху тях. Най-големи полемики възбужда $1. Защо? Твърди се, че тя е банкнотата с най-много скрита символика. Например: пирамидата с всевиждащото око. Ето какво обясняват за нея от Бюрото за гравиране и печат на САЩ : Самото съоръжение символизира мощта на страната, тринадесетте стълби се равняват на числото на първите щати на държавата, а липсата на връх тънко намеква, че работата на строежа на свободната страна никога няма да има край.

Снимка: istockphoto.com

А окото- то е „Всевиждащото око“ и символизира божественото провидение. Числото 13 присъства по различни начини във всички номинали на долара, но в $1 се набива много на очи. Орелът има 13 пера, с ноктите си стиска 13 листа и 13 стрели. Според някои изследователи на символиката върху банкнотите това не е случайно и има препратка към разбирането за фатализъм скрит в числото 13. Според американската агенция обаче 13 символизира 13-те колонии основатели на съюза, тоест първите 13 щата. 

 

$2

Малцина знаят, но съществува напълно легална банкнота от два долара. Отпред е изобразен Томас Джеферсън, а на гърба има картина изобразяваща подписването на Декларацията за Независимост. Пусната е в обращение по повод 200 годишнината от създаването на Американските щати. Тя има стойността на 2 долара, но се счита за по-ценна. Това е така, защото много рядко може да я намерите свободно в обращение. Историята им разказва, че при пускането им в обращение повечето американци са го задържали за себе и така те не са успели да станат свободно използвани банкноти. Твърди се дори, че по-голямата част от тях са изнесени в чужбина, където се продават на търгове за колекционери. 

Говори се, че по време на войната във Виетнам, платената любов сред войниците е струвала $2, а ако заплатиш с $5, обикновено не получаваш ресто. Въпреки тази легенда със сексуален контекст, 2 долара са редки, а хората искат да ги притежават, вярвайки че ще им донесат късмет.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии