Как да възпитаме финансово грамотно дете?

Няколко практични съвета как да му помогнете

Докато специалисти изчисляват колко са застрашени всички традиционни професии и умения от автоматизация и изкуствен интелект, едно умение остава също толкова ценно сега, както и занапред: финансовата грамотност. Най-семплата ѝ дефиниция се отнася до умението за боравене с пари, като това включва умения за бюджетиране, контрол на средствата, харчене, пестене, инвестиране.
Добрата и дори високата финансова грамотност може да изведе човек до изключително високо житейско равнище, затова винаги има смисъл родителите да мислят отрано как да развият тези умения в своите деца. Хубавото при тях е, че повечето от заниманията дават възможност да изградиш близка връзка и споделено време, докато правиш нещо смислено с децата си.
 
Разполагане със собствени пари

Пари за закуска, джобни пари, пари от баба и дядо – хубаво е детето от ранна възраст да има собствени пари, за които лично да отговаря. Добре е отпуснатите джобни да не бъдат давани в малки суми начесто или прекалено големи суми за дълъг период от време, пише moitepari. Причината е, че когато размерът на отпуснатата сума и период е умерен, това дава възможност на детето да разсъждава как най-добре да разпределя разходите си във времето, както и да не се изкушава да злоупотребява с тях. Отпускането на такива средства на седмична база е може би най-удачно за тази цел. Ако е на месечна база сумата може да е твърде голяма, а ако е за един ден – недостатъчна за развитие на нужните умения.
 
Дори и в професионалните инвестиционни среди психологията на парите е ключово умение. В семейна среда това включва и как самият родител се отнася към парите – винаги трябва да е като към средство и никога като цел. Примерът е най-силният възпитател и в това отношение зависи повече как се държи родителят, отколкото какво проповядва. В това влизат и неразумните и твърде големи разходи. Специалистите са категорични, че употребата на парите за мотивация, като например за вършене на домашни задължения и за постигане на успехи в училище, е също лоша практика. С времето те губят своя ефект, а това води до занемаряване на задълженията и създаването на вредни навици. Така се губи и уважение към самите пари като към средство.
Насърчаване на предприемачески дух

Развитието на трудови умения е едно, но умението да търсиш как да ги приложиш с цел печалба – съвсем друго. Организиране на няколко деца да изхвърлят боклука на съседите или закупуване на продукти от магазина за възрастни съседи с цел печалба е пример за развитие на детски предприемачески дух. Поощряването на подобни иновативни идеи от ранна възраст е идеална възможност децата сами да се уверят как точно се създава и поддържа бизнес. Добра идея е дадена игра или играчка да бъде закупена от тях с такива пари, за да може да носи спомена за придобитите с усилие пари.
Обсъждане на дългосрочни цели

Планирането е част от развитието на финансовата грамотност. Към това се отнасят не само обсъждането на идеи, но и самите начини и средства за тяхното постигане. Преследването на определена професия например изисква учене, дори допълнителни уроци, както и подготовка за университет. Как точно това знание може да бъде придобито, какви да бъдат разходите за него, колко точно иска да печели след завършване и прочие са част от обсъждането на подобен тип дългосрочни цели. Преследването им изисква разработване на план, бюджет, неговото следене, спестявания, инвестиции. Това може да не е задължително с пари – може да става въпрос за време и усилия. Важното е да бъде обсъждана винаги една такава цел. Може да дадете пример като родители, като споделяте как вие преследвате дългосрочните си цели.
Отвори спестовна сметка на детето си

Дори и да не може да е директно на негово име, винаги е добре да създадеш усещането у детето си, че сметката е негова. Отиването заедно в банката, внасянето на парите, изчисляването на печалбата от лихвата са възможности за детето да преживее и изгради опита на самостоятелен и финансово грамотен възрастен.
Въведи децата в своите лични финансови планове

Започни да изготвяш с децата си своя месечен семеен бюджет - оформяне на сметки, разходи за пазаруване, плащане за вноски по кредит и пр. Това ще им помогне да оценят как парите оформят света около тях, както и тяхната роля в употребата им. Нещо повече, ще ги научи също как могат добре да планират разходите си и да следват целите си. Това е и възможност за вече по-порасналите деца да разбират по-сложни концепции като дълг, натрупване и избягване на дълг, инвестиции и др. Както и да придобият идея кога е добре да се теглят кредити, как да избягват тегленето на бързи заеми и др.
 
Бъди модел за подражание

Ако желаеш децата ти да имат добра финансова грамотност, най-ефективното средство за това е да я притежаваш и следваш. Най-силният инструмент за възпитание е личният пример, затова се постарай да даваш възможно най-добрия. Може да обсъждаш дълго какво са желание и нужди, но ако си угаждаш ненужно, това има по-голям ефект от всичко казано. Затова бъди фигурата, от която детето ти да се учи на финансова грамотност и отговорност.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст