Смяна на телевизора, претопляне на храна в микровълнова и други съвети за ниски сметки за ток

При пране използвайте програма с температура 60° и силна центрофуга

Навън температурите вече са доста ниски. Тази година много хора споделят, че са избрали да се отопляват на ток. С оглед на идващите празници, когато консумацията на енергия се увеличава така ил иначе, изниква въпросът как да не плащаме шокиращи сметки за ток.

Първото нещо, което трябва да се има предвид е, че за да затоплите ефикасно помещение, отоплителните тела трябва да са поставени на подходящо място в стаята. Прозорците трябва да се отварят напълно за кратко време. Продължително притворени прозорци пропускат много топлина навън и малко свеж въздух вътре. През нощта температурите на отоплителните уреди трябва леко да бъдат понижени, като помещенията не бива да се охлаждат напълно. Прозорците и вратите трябва да са уплътнени добре, съветват от енергийните компании.

Препоръчително е използването на енергоспестяващи осветителни тела. Така например една енергоспестяваща лампа с мощност 20 W доставя същото количество светлина като лампа с нажежаема жичка с мощност 100 W. Не забравяйте - честото включване и изключване скъсява експлоатационния период на енергоспестяващата лампа.

Домашни електроуреди

Най-разпространеният метод е да не оставяме електроуред включен без необходимост. Не бива в стая, в която няма никого, да светят лампи, да има включен телевизор и т.н. Също така трябва да се използват само изправни електроуреди. Никой електроуред не оползотворява изцяло консумираната електроенергия. Когато през съединителните проводници и през проводниците на даден консуматор протича ток, в тях се отделя топлина. Ако консуматорът не е нагревател, смятаме тази енергия за загубена, защото не се използва. Затова важно правило за пестене на енергия е да използваме уреди с по-висок енергиен клас, защото колкото по-висок е енергийният клас, толкова по-икономичен е уредът.

Подмяната на стари телевизори с нови води до спестяване на електроенергия с до 80%. Старите уреди консумират по време на постоянната готовност за работа (работен режим Stand-By) годишно около 150 kWh електроенергия. Спрямо тях новите уреди консумират значително по-малко електроенергия. Изключвайте телевизора и радиото когато не ги използвате.  

Фурна, котлони и готварски уреди

Фурната да се нагрява предварително само в извънредни случаи. Топлината се предава оптимално, когато диаметърът на котлона съответства на диаметъра на съда, сложен върху него. Изключвайте котлоните преди края на времето на кипене и ползвайте остатъчната топлина. За затопляне и кипване на порции до 400 г на микровълната фурна й е необходимо по-малко време от котлона. При пържене на месо за кратко време трябва да се използва тиган, пише marica.bg. Използването на специалните съдове за месо, поставени в микровълнова фурна, ще излезе по-скъпо, тъй като специалната посуда трябва да се нагрее осем до десет минути при пълна мощност.

Приготвянето на кафе в кафе-машина е с 50% поевтино, отколкото кипване на вода на котлон. Използването на фритюрник вместо електрическа печка спестява до 25% енергия. При варенето на яйца е по-добре да се използва електрическа яйцеварка, с която, в сравнение с тенджерата, ще спестите до 50% електроенергия. Печенето на филийките с тостер също се оказва енергоспестяващо (с около 70%) в сравнение с фурната.  

Хладилниците и фризерите не трябва да се намират в непосредствена близост до печка или отоплителен уред. В неотоплени помещения с добра вентилация имате най-ниската консумация на електричество. При стационарни уреди и уреди с долна част трябва да държите вентилационната решетка свободна, за да може отделената от уреда топлина да бъде отведена бързо. Трябва да се внимава за оптимална температура на складовете в охладителните уреди (в хладилника 7° C са достатъчни, във фризера – минус 18° C).

Хранителните продукти трябва да се охлаждат и замразяват само правилно опаковани. Включването на степен охлаждане „Супер“ трябва да става само ако се охлаждат големи количества. Дефектните врати трябва да се сменят веднага. Редовното размразяване е енергоспестяващо.

За леко замърсени чинии е достатъчно използването на спестяващата или кратката програма на съдомиялната. За нормално замърсено бяло пране трябва да бъде избрана енергоспестяващата програма, или 60° C температура на пране. Предварителното пране е необходимо само за силно замърсени дрехи. Ако имате по-дребни неща за отделно изпиране, изберете кратката програма, но внимавайте: при използване на кратката програма се консумира два пъти повече електроенергия и вода, отколкото ако се използва веднъж нормалната програма. Преди да преместите цялото изпрано пране в сушилнята, оставете го да се завърти добре в центрофугата (по възможност на 1200 оборота, но минимум 800 оборота на минута).

Ако сложите цялото количество пране на два пъти в сушилнята, ще консумирате около 30% повече електроенергия След всяко сушене почиствайте въздушния филтър (сито за прахообразна маса), за да предотвратите удължаване на времето за сушене.  

Ползването на душ е по-препоръчително от ползването на вана. За една пълна вана (140–180 литра) е необходима около три пъти повече енергия, отколкото за вземането на един петминутен душ. Вземането на душ вместо вана спестява седмично и около 1500 литра питейна вода.  Като цяло подмяната на прозоречните системи, дограми, електрическата инсталация, ВиК инсталацията повишават енергийната ефективност на една сграда и съответно и на жилищата в нея, посочват специалистите. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст