
Създават най-голямата кооперация за млечни продукти в Европа
Компаниите Arla и DMK се сливат
Как митата на Тръмп предизвикват спадове на пазара, страхове от рецесия и притеснения от съпътстваща инфлация
От днес влизат в сила нова вълна мита срещу десетки търговски партньор. Персонализираните мита за близо 60 икономики заместват базовите мита, които влязоха в сила на 5 април. Новите нива варират основно от 11% до 50%, но в резултат на ответните мерки на Пекин американските мита, наложени на Китай през тази година, ще нараснат до зашеметяващите 104%.
От седмици фондовите пазари падат и спадът се ускори, след като президентът на Съединените щати Доналд Тръмп на 2 април разкри митата на САЩ за почти всяка страна . Коментатори в социалните медии казаха, че спадът в цените на акциите може да предвещава рецесия. Професионалните анализатори в JPMorgan са оценили 60% вероятност от рецесия, докато Goldman Sachs и Morningstar поставят шансовете между 40 и 50%, съобщава Al Jazeera.
По време на рецесия има няколко неща, които икономистите наблюдават. Бизнес инвестициите намаляват, предизвикани от негативните възприятия на бизнес лидерите за икономическото бъдеще.
Класическият случай е Голямата рецесия от 2007 до 2009 г., която беше предизвикана от срив на ипотечния пазар. Когато това се случи, строителите спряха да строят домове, което означаваше, че спряха да купуват оборудване и материали, от земекопни машини до хладилници до керемиди. Тези решения рикошираха в по-широката икономика.
Освен съкращаването на бизнес инвестициите и безработицата се увеличава. Рецесията в началото на 80-те години изпрати нивото на безработица почти до 11%, а рецесията от COVID-19 удари за кратко почти 15% безработица, преди да спадне почти толкова бързо. Засега нивото на безработица е много по-ниско - 4,25%, но това може да се промени, ако икономическите условия се влошат.
Ако все пак успеете да задържите работата си, възнаграждението ви може да остане в застой, тъй като е по-малко вероятно служителите да намерят друга работа, която биха могли да използват, за да получат увеличение на заплатите.
При рецесия потребителските покупки намаляват. Много семейства стават по-предпазливи относно разходите по време на рецесия от страх, че те също могат да бъдат изправени пред уволнение или някаква друга загуба на доходи.
В интервю за bTV Бизнес новините българският икономист Румен Гълъбинов каза че не изключва вероятността от „кратка глобална рецесия в резултат на тази търговска политика". По думите му щатският долар е в риск от криза на доверие заради митата. Еврото ще се засилва спрямо долара поради слабостта на перспективите за растеж на икономиката в САЩ и заради новите мита в световната търговия.
Цялото интервю с него вижте тук:
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Компаниите Arla и DMK се сливат
От компанията заявиха, че засилват глобалната си програма за проучване
Вчета те блокираха ключови кръстовища на града с искания за по-високи заплати