1 USD
1.76886 BGN
Петрол
65.95 $/барел
Bitcoin
$83,668.7

Какво мислят най-умните хора в икономиката за митата на Тръмп?

„Да направим Америка отново богата" трябва да се замени с "Да направим света отново беден"

Президент Доналд Тръмп обяви митата си за „Деня на освобождението“ в сряда — и реакциите не закъсняха, докато глобалните пазари понасят сериозен удар, пише Business Insider. Какво обаче мислят водещите икономисти и бизнес лидери? Ето някои от най-запомнящите се позиции:

Business Roundtable

Джошуа Болтън, главен изпълнителен директор на Business Roundtable — асоциация, представляваща над 200 главни изпълнителни директори, заяви в изявление, че митата „носят риск от сериозни вреди за американските производители, работници, семейства и износители.“

„Щетите за икономиката на САЩ ще се увеличават, колкото по-дълго митата останат в сила, и могат да се задълбочат от ответни мерки“, допълни той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Болтън уточни, че организацията „подкрепя целта на президента Тръмп да осигури по-добри и по-справедливи търговски споразумения със съюзниците ни“, но го призова да въведе „допълнителни разумни изключения“ и „прозрачен, предвидим процес за освобождаване от митата.“

Лари Съмърс

Никога досега един час президентска реторика не е струвала толкова много на толкова много хора. Най-добрата оценка за загубата от митническата политика вече е близо 30 трилиона долара“, написа в X бившият финансов министър Лари Съмърс.

Той добави, че това са най-скъпите и „мазохистични“ мита, които САЩ са налагали от десетилетия насам.

Мохамед Ел-Ериан

„Реакцията на световните финансови пазари непосредствено след обявяването на митата от САЩ сочи към сериозни опасения относно глобалния икономически растеж,“ каза Мохамед Ел-Ериан — бивш CEO на облигационния гигант PIMCO.

Мариана Мацукато

„Тези мита ще предизвикат инфлация в Съединените щати. Ще намалят покупателната способност на американските работници. Оценките варират между 1,700 долара и 5,000 долара на семейство по отношение на разходите от митата“, заяви проф. Мариана Мацукато от University College London в предаването „Peston“ на ITV.

Боаз Уайнстийн

Боаз Уайнстийн, основател на Saba Capital Management, не очаква Тръмп да промени курса си.

„Често греша, но не виждам да иска да направи обратен завой. Това не е момент за купуване при спад. Това е момент за продаване при спад“, написа той в Х.

Дейвид Розенберг

„И така, този митнически случай вече се нарича „Да направим Америка отново богата? Какво става с това наречие „отново“, което означава „връщане към предишно състояние?“ Мога да ви кажа, че предишното състояние изобщо не беше толкова добро, колкото настоящото, тъй като нетното национално богатство на САЩ току-що достигна рекордно ниво от 157 трилиона долара (по 1.2 милиона долара на домакинство... жалко, че не всички живеем според средното!). Наистина ли митата са пречка за създаването на богатство в Америка? Според мен заглавието трябва просто да казва истината: "Да направим света отново беден" (а после можем да го купим на разпродажба)“, написа Дейвид Розенберг — основател и президент на Rosenberg Research & Associates.

Нуриел Рубини

Нуриел Рубини, професор емеритус в Stern School of Business към Нюйоркския университет, също изрази скептицизъм за „деня на освобождението“.

„Каквито и да са последствията от тези мита — т.е. по-нисък растеж и по-висока инфлация, и доколко тежки ще бъдат те зависи от крайния им размер след едни грозни и протяжни преговори. Няма абсолютно никакво ‘освобождение’ в тях: нито за американските потребители, работници и бизнеси, камо ли за останалата част от света“, заяви той.

Пол Кругман

„Възможно е, макар и слабо, когато научим подробности за митата на Тръмп, да се окажат по-ниски от обявеното, но на база казаното до момента – той е напълно откачил“, написа Пол Кругман, носител на Нобелова награда за икономика и бивш професор в MIT и Принстън, в своя бюлетин в Substack.

Той добави, че ако някой се е надявал, че Тръмп ще се отдръпне от ръба, това обявление – с много високите митнически ставки и пълните неистини относно поведението на други държави – би трябвало да убие тези надежди.

Yale Budget Lab

„Ценовото равнище в резултат от всички мита, наложени през 2025 г., ще нарасне с 2.3% в краткосрочен план, което е еквивалент на средна загуба от 3,800 долара на домакинство (по стойности от 2024 г.). Годишните загуби за домакинствата с най-ниски доходи са 1,700 долара,“ се казва в нов анализ на Yale Budget Lab, публикуван на 2 април, малко след всеобхватното обявление на Тръмп.

Джаред Бернстейн

„Да, САЩ е голяма и доминираща страна. И е сравнително затворена икономика, т.е. зависим по-малко от търговията в сравнение с повечето други държави. Това означава – и Тръмп правилно го посочва – че можем да им навредим повече, отколкото те на нас. Но той не предлага никакво смислено обяснение защо трябва да започваме търговска война с Канада, Мексико, Япония, Европа и други традиционно надеждни търговски партньори“, пише Джаред Бернстейн, бивш главен икономист, в своя бюлетин.

Джъстин Улфърс

„Чудовищно разрушителни, несвързани, неинформирани мита, основаващи се на измислици, въображаеми обиди, опровергани теории и игнориране на десетилетия доказателства. Истинската трагедия е, че те ще навредят най-много на работещите американци,“ заяви Джъстин Улфърс, професор по икономика и публична политика в Университета на Мичиган, в BlueSky.

Дарил Феъруедър

„Ако тези мита бяха по-насочени към конкретни стоки, не бих била толкова сигурна, че ще доведат до стагфлация. Но изглеждат изключително обширни, затова очаквам по-висока инфлация и по-нисък – дори отрицателен – икономически растеж“, каза главната икономистка на Redfin в BlueSky.

Бил Грос

„Последният пакет от мита е „събитие, сравнимо с напускането на златния стандарт през 1971 г. Това е епохален момент. Не е нещо, при което можеш бързо да уловиш дъното на пазара. Това е нещо, с което ще трябва да живеем, докато президент Тръмп продължава тази политика,“ заяви Бил Грос, съосновател на PIMCO.

Той добави, че Тръмп е мачо и този мачо няма да отстъпи утре само защото Nasdaq е надолу с 5%.

Грос, известен като „краля на облигациите“, заяви, че не е момент за инвестиции – това би било като да „опиташ да хванеш падащ нож“.

Стивън Блиц

„Митата атакуват търговските партньори на САЩ, но на практика първо удрят печалбите на американските корпорации,“ написа Стивън Блиц, главен икономист за САЩ в GlobalData.TS Lombard.

„40-годишната тенденция на растящи печалби спрямо БВП приключи. Макроикономическият риск, който удря пазарите, е реален и ускорява процеса на девалвация. Допълнително напрежение върху пазарите оказва пренасочването на чужд капитал от САЩ към места с по-обещаващо разширяване на оценките,“ добавя той.

Джим О'Нийл

Джим О'Нийл, бивш главен икономист на Goldman Sachs, каза пред BBC News, че разумната стъпка за Обединеното кралство е да разговаря с останалите членове на Г-7 (без САЩ) за намаляване на търговските бариери помежду си, особено при трансграничните услуги.

„Това би било много здравословно за всички тези страни, защото това е един от секторите в глобалната търговия, където повечето държави не са направили достатъчно“, заяви той.

Той добави, че ако САЩ продължат по този „камикадзе път“, Великобритания ще трябва да реагира.

Стефани Келтън

„Журналист ме попита да обясня какво е ‘Ден на освобождението. Казах му, че става въпрос за освобождаване на американците от част от парите в портфейлите им,“ написа Стефани Келтън, автор на "Митът за дефицита", в X.

Джордж Саравелос

Анализаторът от Deutsche Bank Джордж Саравелос каза в бележка в петък, че пазарите вече ценообразуват глобална рецесия.

„Това е фискален шок с център в САЩ, задвижен от администрацията на Тръмп, и фискалната политика е тази, която може да го смекчи. Държавите, които реагират най-бързо и решително, ще имат най-устойчиви валути. Обратно, колкото повече липсва яснота във фискалната стратегия на САЩ, толкова повече пазарът ще наказва долара и американските активи“, каза тя.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук