Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Като автор на критовалутата е посочен Сатоши Накамото. Зад това име обаче, не е известно какво стои – реален човек, група или по-мащабна организация.
Биткойн е вид дигитален актив – криптовалута, която работи без централен контрол или надзор от банки или правителства.
Тя използва криптографски методи, за да подсигури транзакции в рамките на своята инфраструктура, която представлява онлайн база данни или така наречената Блокчейн. Това е децентрализиран публичен регистър за всички транзакции, извършени някога.
Кой измисли биткойнът
Като автор на критовалутата е посочен Сатоши Накамото. Зад това име обаче, не е известно какво стои – реален човек, група или по-мащабна организация.
Той/те е/са представил своето изобретение още през 2008-ма година в документ, озаглавен “Биткойнът: Електронна кеш система потребител-до-потребител”
Основни характеристики
Биткойните не са реални физически пари или т.нар фиатни валути, каквито централните банки на отделните страни печата. Има само баланси, които се пазят в един вид публична счетоводна книга(ledger – бел. ред), до която всеки има прозрачен достъп. Така всички транзакции могат да бъдат проверени.
Трансакциите с криптовалутата са относително бързи и доста по-евтини от тези с реални валути.
Биткойн портфейл
Всеки може да закупи известно количество биткойни или няколко сатошита(равносилно на стотинката, като едно един биткойн е съставен от 100 млн. сатошита). За да се закупи е необходим т.нар биткойн портфейл, което представлява компютърна програма или такава за мобилен телефон. Всеки такъв портфейл има публичен и частен ключ. Публичният е като номер на банкова сметка, а частният осигурява на притежателят достъп до сметката.
Как се осъществяват трансакциите
Транзакцията е трансфер на стойност между два биткойн портфейла. Тя се включва в блокчейн, преведено също като блок-верига.
Портфейлите пазят тайна част от данните под формата на частен ключ. Той се използва, за да се подпишат транзакциите и осигурява математическо доказателство, че те се извършват от собственика на портфейла. Подписът предотвратява променянето на транзакцията, след като е била наредена.
Сделките се разпространяват между потребителите и обикновено се одобряват от мрежата в рамките на 10 минути чрез процес, наречен добив.
Биткойн в България
Криптовалутата е най-популярната у нас по данни на НАП предоставени на bTV. Други такива примери са етериум, XRP(рипъл) и лайткойн.
Добиване/копаене на биткойн
Добиването на биткойни чрез копаене не е лесен и евтин процес, а и не винаги могат да се извлекат ползи. Въпреки това, поради възнаграждението, копаенето привлича много инвеститори, интересуващи се от криптовалути.
За някои „миньори“ разходите за копаене изглеждат малки в сравнение с потенциалните печалби. Затова някои смятат, че инвестицията в копаене е по-рентабилна от покупката и продажбата на криптовалути, но не винаги е така.
Изкопаването на нов блок в блокчейна отнема около 10 минути и се възнаграждава с 6,25 BTC (абревиатурата за биткойн).
Системата генерира автоматично нови биткойни, като регулира сама скоростта на процеса, така че да не могат да се заобикалят правилата.
От съществено значение е, че възнаграждението за създаване на блокове ще намалява наполовина на близо всеки 4 години, докато броят на генерираните биткойни достигне 21 милиона. Това е финалният брой, който може да бъде изкопан.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови